Vec duze vreme,ranijih godina u doba Milosevica,novinari,policija vode medijski rat,propagandu CONTRA nas navijaca ,ne bitno kojih boja...
Kada je pao rezim ,mislili Smo da dolaze bolji dani kako za zivot tako i nas koji vodimo zivot na tribini'Ultra,ali dali je stvarno tako...?
Pogledajmo poslednji dogadjaj,opet je ispalo ,izaslo u javnost da smo MI vinovnici nereda protiv Zenita,vrlo lako dolazi do provokacija,manipulacije kasnije tribine,nekoliko polomljenih stolica i odmah INTERVENCIJA,ostra od strane Policije...?!
Brutalni postupci,pedrecenje devojaka,dece,hapsenje navijaca koji NISU ucesnici nereda...,novinari koji jedva cekaju ,kao vrane,da nas ocrne po medijima...TOME MORAMO DA STANEMO NA PUT!
Obican smrtnik kada procita naslov:"Opet navijaci divljaju...",sta moze da pomisli,ne znajuci psihu samih tih navijaca...?
Pre nekoliko meseci BRUNO SAVIC je osudjen na godinu dana zatvora ,jer se nasao na pogresnom mestu{ipak je to bila utakmica njegovog kluba,mesto nije pogresno} u pogresno vreme u CACKU'99
Svi se secamo tih incidenata,BS.je navijac stariji,ja to nazivam"NAVIJAC SA KISOBRANOM",nebi mrava zgazio,stajao je i jednostavno su ga pokupili,kroz sta je prosao to samo ON zna,i...?Posle punih 5 godina ,NA POKAZ osudjen je!!!
Vrsac,takodje brutalna intervencija,spomenucu hapsenje ne samo NASIH navijaca,poslednje zbog baklji clanova JF ,ne dozvoljavanje transparenata
...i jos mnogo toga,pitamo se kako ce nam tribine izgledati u skorasnjoj buducnosti...?
Postoje razni predlozi,od kacenja parola,iste sadrzine na svim tribinama od Subotice do Podgorice,do recimo napustanja SECTORA za vreme derbija,jedan weekend bi istakli poruke "sadrzine" o delovanju medija,policije,istina koja mora da izadje u javnost!
ILI MI ILI.....

Ziveti za 'ULTRA
S

?? ???? ???????? ?? ?????? ?? ?? ????????? ?? ???????? ????? ? ???? ????? ???? ?? ?? ?????? ???????...??????????? ?? ?? ?? ?? ???????? ???? ???? ??? ???, ? ???? ?? ????? ?? ?????????? ??????? ?????????? ??????...? ?? ?? ?????????? ???? ????? ? ?????? ?? ????? ???? ? ???? ?????????? ????? ??? ?? ???? ??? ???????...

???? ?? ??? ??????? ?? ????? ????????...??? ?????? ?????...

???????!!!

Quote from: "warsaw"Vec duze vreme,ranijih godina u doba Milosevica,novinari,policija vode medijski rat,propagandu CONTRA nas navijaca ,ne bitno kojih boja...
Kada je pao rezim ,mislili Smo da dolaze bolji dani kako za zivot tako i nas koji vodimo zivot na tribini'Ultra,ali dali je stvarno tako...?
Pogledajmo poslednji dogadjaj,opet je ispalo ,izaslo u javnost da smo MI vinovnici nereda protiv Zenita,vrlo lako dolazi do provokacija,manipulacije kasnije tribine,nekoliko polomljenih stolica i odmah INTERVENCIJA,ostra od strane Policije...?!
Brutalni postupci,pedrecenje devojaka,dece,hapsenje navijaca koji NISU ucesnici nereda...,novinari koji jedva cekaju ,kao vrane,da nas ocrne po medijima...TOME MORAMO DA STANEMO NA PUT!
Obican smrtnik kada procita naslov:"Opet navijaci divljaju...",sta moze da pomisli,ne znajuci psihu samih tih navijaca...?
Pre nekoliko meseci BRUNO SAVIC je osudjen na godinu dana zatvora ,jer se nasao na pogresnom mestu{ipak je to bila utakmica njegovog kluba,mesto nije pogresno} u pogresno vreme u CACKU'99
Svi se secamo tih incidenata,BS.je navijac stariji,ja to nazivam"NAVIJAC SA KISOBRANOM",nebi mrava zgazio,stajao je i jednostavno su ga pokupili,kroz sta je prosao to samo ON zna,i...?Posle punih 5 godina ,NA POKAZ osudjen je!!!
Vrsac,takodje brutalna intervencija,spomenucu hapsenje ne samo NASIH navijaca,poslednje zbog baklji clanova JF ,ne dozvoljavanje transparenata
...i jos mnogo toga
,pitamo se kako ce nam tribine izgledati u skorasnjoj buducnosti...?
Postoje razni predlozi,od kacenja parola,iste sadrzine na svim tribinama od Subotice do Podgorice,do recimo napustanja SECTORA za vreme derbija,jedan weekend bi istakli poruke "sadrzine" o delovanju medija,policije,istina koja mora da izadje u javnost!
ILI MI ILI.....

Ziveti za 'ULTRA
invalidima je uletela murija na sastanak i bilo je cimanja, cuo sam da su dosta radovaca pohapsili na nekom gostovanju iz cista mira, uhapsen nas lik sa bakljom, pisalo je negde i da su slaninarima na naplatnoj u putu za zeleznik proslo kolo upali u bas, zbog kako kazu tuce sa zemuncima....
Ima dosta toga, a pitanje je i sta se jos + desava a da mi ne znamo... Trebalo bi nesto preduzeti po tom pitanju, ali nasa scena nikada nece biti ni priblizna npr. italijanskoj kada je u pitanju neko udruzenje svih navijaca srbije i slicno...
Косово и Метохија - срце Србије!
СМРТ ПОЛИЦИЈИ!!!

...sto se tice izlazka sa derbija,postoji sansa da to prokomentarisu obrnuto,tipa ugovorena tuca,isli bi tu na provokaciju...
ili recimo ,ostaviti letke ,tipa "prazne tribine ostaju VAMA..."
i ne pojaviti se,bice jos MNOGO derbija ,a sad treba preduzeti "nesto"
ako ne zelimo da Nam tribine izgledaju kao na Ostrvu,a navijaci odu u ilegalu...
Usli smo u 3.deceniju paljenja baklji na ovim prostorima,prosli smo mnogo toga da bi Nam sada zabranjivali,maltretirali...
Nismo Mi kriminalcia a nadam se dacete POZITIVNO razmotriti ,jer komentar :"Navijaci u Srbiji se nikada nece ujediniti..."ne donosi rezultate...
Koreografije nisu moc tribine,delimicno DA,ali u ovom slucaju videce se NASA prava MOC!...
S

Cini mi se da su prosle sezone navijaci Lacija iz protesta ostavili tribinu praznu prvih 15 minuta neke bitnije utakmice... Mozda bi smo i mi (mislim na sve nase navijacke grupe) mogli da primenimo tako nesto. Ako vec ne bi smo mogli da izadjemo na poluvremenu derbija, mogli bi da "zakasnimo" 15-20 minuta, da izdamo saopstenja iz kojih razloga bojkotujemo pocetak utakmice itd. Mislim da bi to dalo neki efekat, jer svi bi uocili kontrast izmedju raspevanih tribina koje stvaraju atmosferu i onih sablasno praznih s pocetka tekmi. I ne samo na derbiju i ne samo u Beogradu, vec u svakom narednom kolu, u svakoj ligi, na svakom stadionu dok god se nesto ne promeni...

mozda ste procitali na tribini sto se radovaca tice, naime izbila je tuca zbog karata, posto su pokusali da udju bez istih, letele su cigle, sve zivo, 25 uhapsenih radovaca i ne znam koliko povredjenih murkana...
inspirisao me je bocin post, i mislim da bi bilo do jaja, da mec pocne sa praznim severom ili i ostalim navijackim tribinama u srbiji, i da od kad se otvore kapije pa sve do 20. minuta stoji parola: "Vi zelite ovo..." , i da se od 20. do 30. minuta napuni veci deo tribina(e), istakne parola: "...a mi zelimo ovo..." uz jednu jaku bakljadu... Kada se bakljada zavrsi jos jedna parola: "Sta je lepse?", i da do kraja meca ne bude ni jedna baklja upaljena...

(nesho nema potrebe za ogromnim quote. kiza)
Косово и Метохија - срце Србије!
СМРТ ПОЛИЦИЈИ!!!

???? ?? ???? ????? ???? ?? ?????? ???????????? ????????? ??????? ?? 50 ???. ???? ?? ???? ?????.??? ?? ?? ??? ? ????????? ? ?? ????????? ????....??????? ?. :prst

QuotePre nekoliko meseci BRUNO SAVIC je osudjen na godinu dana zatvora ,jer se nasao na pogresnom mestu{ipak je to bila utakmica njegovog kluba,mesto nije pogresno} u pogresno vreme u CACKU'99
Svi se secamo tih incidenata,BS.je navijac stariji,ja to nazivam"NAVIJAC SA KISOBRANOM",nebi mrava zgazio,stajao je i jednostavno su ga pokupili,kroz sta je prosao to samo ON zna,i...?Posle punih 5 godina ,NA POKAZ osudjen je!!!

Odakle ti informacija za Bruna? Da li je on sad osudjen? Bio sam sa njim tada u cacku takodje sam neopravdano osudjen. Ne mogu da verujem da to jos traje !!!  :(  :(  :(
ubnjeva zvuk odjekuje Sever u transu luduje !!!

Quote from: "marko"
QuotePre nekoliko meseci BRUNO SAVIC je osudjen na godinu dana zatvora ,jer se nasao na pogresnom mestu{ipak je to bila utakmica njegovog kluba,mesto nije pogresno} u pogresno vreme u CACKU'99
Svi se secamo tih incidenata,BS.je navijac stariji,ja to nazivam"NAVIJAC SA KISOBRANOM",nebi mrava zgazio,stajao je i jednostavno su ga pokupili,kroz sta je prosao to samo ON zna,i...?Posle punih 5 godina ,NA POKAZ osudjen je!!!

Odakle ti informacija za Bruna? Da li je on sad osudjen? Bio sam sa njim tada u cacku takodje sam neopravdano osudjen. Ne mogu da verujem da to jos traje !!!  :(  :(  :(
[/color]

U Aprilu-maju je osudjen,a i pisalo je u novinama... :(
Vidis i Sam,sta se dogadja,osudili su ga cisto na POKAZ,kao da suzbijaju hooliganizam...?
S

Inace navijaci Rada koji su uhapseni posle incidenata u Vlasotincima u nedelju josh uvek nisu pusteni iz pritvora  :o

Uhapsen je 31 navijac, kojima se nece suditi po zakonu o sportu vec na osnovu udruzivanja radi remecenja javnog reda i mira, blaza verzija nego udruzivanje radi teroristickih akcija. Sutra bi trebalo da im produze pritvor ili da ih puste. U svakom slucaju su najebali.

Svako kome je ovo smesno (a ima i takvih pojedinaca) neka zaobidje ovu temu jer ce mu post biti obrisan.

Inace na forumu tribine se ova tema razradila, krenulo je nesto da se desava, naime, predlog je bio da ljudi koji pripadaju manjim navijackim grupacijama u srbiji porazgovaraju sa vodjama oko prihvatanja da se pridruze u akciju zdruzivanja navijaca srbije... Za sada je nekoliko grupa to vec uradilo, medju njima su nezvanicno i zemunci, cekaju se potvrde firme, UF-a, BU-a i ostalih... Da vam ja ne bih duzio ko sto rece kiza, evo vam link topica na tribini pa procitajte:
http://www.tribina.co.yu/phpBB/viewtopic.php?t=2296&postdays=0&postorder=asc&start=0

imam neku veru da ce ovo uspeti sve do delija i grobara, tu ne znam kakvih nesuglasica moze da izbije... bitno je da se nesto desava...
Ko sto rece KBB, svako ko misli da je ovaj topic neozbiljan i smesan neka ga odmah napusti, nemoj da trosite reci bezveze...
Косово и Метохија - срце Србије!
СМРТ ПОЛИЦИЈИ!!!

E da
Quote from: vasvla"Бебе нек се рађају, порука је Севера, нећемо да Србија буде земља педера "

Quote from: "Red Star Forever"
Udruzivanje raznih navijackih grupa zbog istog cilja u sustini nije losa ideja... Nazalost probleme manjih navijackih grupa sira javnost i ne moze da zna... Mi smo najbrojniji, samim tim na najvrcem udaru zandara i od nas se ocekuje da povedemo neku akciju... Kao sto rekoh ideja nije losa ali pricalo se o tome na svim domacim forumima i na kraju se uglavnom zavrsi nekim glupim prozivanjem ili sl. ... Tesko da bi mogli da se slozimo svi zajedno o nacinima i vidovima protesta, ali u krajnjem slucaju nek svako proba onako kako misli da je najbolje pa ce i to biti sjajna stvar za pocetak... Ne moramo da se lizemo i ujedinjemo, ali dovoljno je to sto svi imamo isti problem i sto ga prikazujemo javnosti...

To si dibro rekao, nije obavezno da se ujedinjujemo, bitno je da tribine u taj protest udju, sa istim parolama bi imalo malo boljeg uticaja jer bi novinari napisali: gle, i na derbiju i u nisu, i u pazaru, i u novom sadu iste parole, kako to? Otkud to?
To sto si rekao da se o ovome vec pisalo na forumima, jesi u pravu, ali znas da je tada bio vrsac, i da je tada samo delijama bilo lose, a danas nije bas sve ruzicasto ni grobarima, ni delijama, ni invalidima, ni radovcima, a pretpostavljam i drugima...
Косово и Метохија - срце Србије!
СМРТ ПОЛИЦИЈИ!!!

Radomire,
ima jedna vrlo vazna stvar kod kamermana. Koliko sam video, praksa je ostala ista. Neki ne znaju da kamerman snima celo vreme, u tome je problem. Zato mnogi pre nego sto upale baklju, stave sal na facu. I onda posle nekog minuta (vrlo brzo) ga skinu. Ali kamerman i dalje snima. Tako da i on i dalje skuplja te dokaze. Koliko znam na velikim utakmicama su manje sanse da te uhvate jer se onda ljudi pomesaju i onda nema pravih dokaza. Drzavi je skupo da svakog navijaca hvataju pojedinacno, (sa malim izgledima za osudjenje), i zbog toga skupljaju sto vise dokaza i cekaju dan-d za kolektivno hapsenje. Na basket utakmicama lako je pribaviti dokaze.

Inace mnogi su zaboravili da je Zandarmerija sa maltretiranjem pocela od novog sada 27.12.2003 a ne od Vrsca.

Quote from: "KizaLion"
Inace mnogi su zaboravili da je Zandarmerija sa maltretiranjem pocela od novog sada 27.12.2003 a ne od Vrsca.

Nisu oni nikad ni prestajali sa maltretiranjem naroda, samo sto su dobili nove uniforme, novu opremu i novi naziv...

Pazi carsaf!  :)

Vidim da su pojedini ljudi ovde pazljivo uocili neke stvari i vidim da se i na Tribininom forumu raspravlja oko borbe sa policijom i njenom represijom. Kao neko ko je hapsen, pretucen nekoliko puta i kao neko ko je intenzivno "ratovao" sa njima sa nekih drugih pozicija, zelim da vam dam neke teme za razmisljanje koje su, barem tako smatram, izuzetno vazne za neko naredno vreme koje je tek pred nama i koje nece doneti lepe stvari i neke lepe trenutke.

Malo pre mene sa ovog foruma je oteran pa ponovo vracen decko koji takodje ima puno iskustva u borbi sa njima, voleo bih da i on ovo procita i da neko svoje misljenje o svemu sto cu ovde napisati. :) A jos pre njega je oteran drugi decko koji nam je i negde najavio da se prema nama spremaju neke nove represalije i da je on cuo iz nekih svojih izvora da se neki novi komandir policije, zarekao da ce iskoreniti navijacke grupe sa stadiona.

U vreme kada sam policiju, pomalo naivno, dozivljavao kao Slobino sredstvo za batinanje sopstvenog naroda i poslednji esalon koji ga cuva na vlasti, u medjuvremenu su me panduri razuvereli i objasnili mi po mojoj glavi da oni tako cuvaju svaki rezim i da svakom rezimu trebaju. Ponavljam, u to vreme smo mi koji smo se malo aktivnije bavili sukobljavanju sa njima,  namigivanje razvijali razlicite strategije kako im se odupreti i kako preziveti u borbi sa njima. Naivno je verovati da covek ikada moze da zna ko su sve njihovi ljudi, uvek ce na svakom mestu imati neki svoj taster, a cak i da nemaju uvek mogu da smisljaju cyber tehnologiju kojom ce vas slusati. Dakle, iz paranoje se izlazi na taj nacin sto se pomiris sa tim da oni u startu znaju sve i da na neki nacin (preko svojih ubacenih ili zavrbovanih ljudi) mogu i da uticu na citavu stvar. Kada smo se sa tim pomirili, bavili smo se u najvecoj meri onom ogoljenom represijom koja se tice hapsenja i maltretiranja i trudili smo se da uvek idemo kontra njih i da budemo za korak ispred.

Prva stvar koju smo uradili i koja je bila nasa najveca zastita od njih bilo je javno mnenje ili novinari. Naucili smo kako da okrenemo javnost protiv njih i da se bolje od njih bavimo marketingom. To je i prvi i osnovni zadatak navijackih grupa. Moramo okrenuti novinare na svoju stranu. To vama u ovom trenutku mozda deluje nemoguce ili nestvarno, ali znajte da je to jako lako ali se na tome mora raditi dugo i istrajno da bi dalo rezultate, a cini mi se po akcijama policije da za to nemamo puno vremena. Onaj moj drugi oterani prijatelj sa ovog foruma se upravo bavio medijima i znam da je nakon Vrsca u redakciju njegove televizije stigao info da se nikako ne objavljuje snimak brutalne akcije policije nad nama koji smo bili tamo. Oni to nisu ispostovali pa su im bukvalno u neko doba noci dosli tamo i zapretili im. Vrhunac svega je bilo ono prozivanje Gurija (komandanta one smrdljive zandarmerije) u Telefaktu uzivo od strane novinara koji je prvo pustio Gurija da isprica kako nije bilo represije a onda su mu oni pustili snimak da komentarise sa njima ono sto je na njemu...  :D Mi novinare ne mozemo da pridobijemo ako prema njima imamo onakve parole, nama oni trebaju jer mi treba da koristimo njih da bi oni prneli nasu istinu i da bi prema muriji stvorili javno mnenje u narodu koje ide na njihovu stetu. Onda ce panduri dobro da razmisle pre upotrebe sile da li se njihovim gazdama isplati da ministra policije prozivaju za batinanje naroda na stadionima... Javnost je to sto ce dovesti do toga da na nasu stranu stanu ljudi koji danas misle da smo mi, samo zato sto volimo nase klubove, najveci neprijatelji ovog drustva i nepopravljivi huligani...

Nemojte nikada da zaboravite da murija od svih nas koji radimo prima plate iz nasih poreza i poreza roditelja onih koji ne rade. Mi ih placamo da bi nas tukli, ej... To im stalno treba potencirati i na nos nabijati jer od toga najvise pi*de, provereno.. :)

Tu dolazimo do druge strane a to je politika. Politicare kojih se toliko plasimo, treba da koristimo bas kao i novinare. Medju tim politicarima ima i onih koji su nekada bili navijaci ili su jos vise simpatizeri. Sa njima treba pazljivo koketirati, jer tu moze da se pretera i koristiti ih za pritisak na policiju. Mi moramo da budemo sposobni da imamo inicijativu a ne da nam oni namecu igru koja njima odgovara. To moze da se radi na razne nacine i tu dajem temu za razmisljanje ljudima koji imaju uticaja danas, a i nije sve za javnost... :)

Trece, zaboravite da se vise sa kornjacama mozemo tuci na nacin na koji je iole fer. Oni imaju silu i u onim oklopima su gotovo nemoguce zasticeni. To se videlo u Vrscu, to RSF najbolje zna. Ne mozes mu nista. Mi ne treba da budemo jaci od njih, to bi mogli kada bi imali oklop, pendrek i gumene metke, mi moramo da budemo pametniji od njih i da ih pobedimo mozgom jer ga oni nemaju..  :finger Da imaju mozak ne bi bili panduri. :) Dakle, zaboravite na neke stvari koje su do sada mogle da se rade. Oni nisu nasa tema za nerede, mi mozemo bez frke da se sukobljavamo sa drugim navijackim grupama jer su oni na nasem rangu, panduri su za nas NATO... :(

Cetvrto, uvek zapamtite koja su vasa prava i gledajte da ih se drzite. Treba dobro prouciti sta to murija sme i kada da uradi i koja su im pravila i onda igrati na to. Treba napraviti advokatske timove ili sakupiti pare za dobre advokate kojima cete predati punomocje deponovano da vas zastupaju kada vas uhapse. Mi smo tako to radili svojevremeno i to dobro pomaze. Mene je to spasilo mozda i smrti u jednom trenutku. Pogledajte sta je bilo sa Radovcima dole u Leskovcu, ubise ih, drugacije bi bilo da su imali nekog mobilnog i dobro placenog advokata...

Ima toga jos, ovo su samo teme za razmisljanje. Panduri ce uvek bacati koske i igrati na podele medju nama. Zapamtite da su simpatizeri za koje vi pravi navijaci nemate lepe reci jer pljuju Dzaju mesto odakle se regrutuju pravi navijaci kakvim ih vi shvatate, da je svaki covek neophodan kada se ide u rat sa murijom i da nam svaka pomoc treba, pa i ona najmanja. Recimo, posle batinanja uvek otpadne neko i to je pravilo. Nakon demonstracija kada su nas tukli, uvek smo imali manje ljudi iako smo mislili da ce to animirati ljude da iz inata dodju u jos vecem broju. Znajte da su vecina kukavice, i da ako vide da nemate plan i viziju sta i kako dalje, da vas nece slediti jer su naprosto takvi kakvi su...

Nadam se da nisam smorio ili ugusio, samo sam dao temu za razmisljanje...

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Mislim da se svi slazemo sa time da je rat (mislim na fizicke obracune) sa pandurima gotovo nemoguc. Zbog toga, sto FU rece, moramo da idemo na mozak, da budemo uvek korak ispred njih, ali i da na svaki njihov potez imamo spreman odgovor.

Pre svega mislim da bi smo i mi sami mogli malo da se potrudimo da se slika o nama u javnosti poboljsa. Mozda je vreme da se sklopi neko primirje izmedju svih navijackih grupa. Ne moramo da se ujedinjujemo, ali bi smo morali da imamo zajednicke stavove povdom ove situacije. Ovo za primirje predlazem jer mislim da su incidenti najveci razlog zbog kog smo u javnosti okarakterisani kao huligani, drzavni neprijatelji itd. Znaci jedan odredjeni period bez tuca, mislim bice vremena za to, za bolje sutra svih nas. Mozda bi ova inicijativa mogla da krene vec od derbija, od nas i grobara kao dve najvece grupe, bice dosta ljudi i ako sve protekne bez incidenata, uz odgovarajuce parole, mislim da bi to vec dalo neku drugaciju sliku...

Druga stvar, kad vec dodje do incidenata sa murijom mislim da bi smo na svako njihovo saopstenje za javnost i mi trebali da damo odgovor. Isto vazi i za tekstove novinara. Mislim da to nije tesko uraditi, a konstantnim demantovanjem pandurskih i novinarskih lazi, pokazali bi smo i nasu istinu, jer ovako se moze steci utisak da sve precutno odobravamo. Mislim da bi angazovanje advokata bila jako dobra stvar. Ne znam da li su do sada bile uzimane u razmatranje tuzbe protiv policije, za maltretiranje, prebijanje, prekoracenje ovlascenja itd. Piatanje je da li bi te tuzbe trebalo da podnose pojedinci ili Delije kao udruzenje. Bili bi to sigurno veoma dugi sudski procesi, ali ako imamo argumente, dokaze, svedoke, lekarska uverenja... Mislim ne moze neko da prebije stotine ljudi bez razloga i da prodje nekaznjeno.

Znaci, moje misljenje je da bi mi sada trebalo da izvrsimo pritisak na javnost iz svih mogucih aspekata, kako navijackim akcijama, tako i pravnim postupcima...

Budo, evo da ti odgovorim. Sve sto si napisao je apsolutno tacno, i ja nemam tu sta mnogo da dodam. Kada se covek pomiri sa time da drotovi sve znaju, vise nece trositi vreme na to kako su oni nesto saznali, vec ce razmisljati kako da ne saznaju ono sto ne smeju da znaju.

Kada su novinari i javno mnjenje u pitanju, nisam bas siguran koliko su ove grupacije zainteresovane za problem navijaca. Jednostavno, navijaci su odavno zigosani, a novinari danas ne cine bas veliki napor da tu sliku isprave, bas kao ni sami navijaci. U vreme Studentskog protesta je ipak bilo mnogo drugacije. Jedan segment javnosti je znao sta i zbog cega studenti rade i zbog toga su nas pratili i podrzavali, a oni koji nisu znali nista o tome pratili su desavanja upravo da bi se informisali. Na kraju je iz njihovih redova regrutovana velika podrska koja je pomogla da se posao istera do kraja. Ako smem da kazem, navijacka populacija se ne ponasa bas previse razumno u kriticnim situacijama za razliku od studenata u protestu. U ono vreme tesko da je neko od studenata mogao da se osmeli i krene na pandura, dok je kod navijaca sasvim druga prica. Zbog toga medju navijacima mora da ima i onih koji umeju da spuste loptu, da budu sposobni za pregovaranje, da procene situaciju i predloze mirno resenje konflikta, a ne samo da igraju na prvu loptu i nabadaju pandure, sto se kasnije fatalno odrazi na celu grupu.

U situacijama kada krene akcija pandura, iako to izgleda pomalo debilno, treba ostati sto je moguce vise miran, ponasati se normalno i ne praviti dodatne provokacije. Ako padne pokoji pendrek, ne treba odmah krenuti u besmisleni revans, vec pokusati smiriti drota, reci mu
b]Leeee, alealeeee, na-na-na na-na na-na na-naaaa...[/b]

Apsolutno podrzavam svaku organizaciju te prirode...dosli smo do tacke usijanja po tom pitanju.Imaju jedan dogovoreni cilj,dosao je iz vrha,oni zele da ga sprovedu,za sada im polako uspeva.Ljudi,nedajmo im to uciniti,ovako kad samo cutimo i ne radimo nista,njima pomazemo,a sebi odmazemo,i bice sve gore i gore.Oni zele tribine i stadione na kojima ce da se sedi,umesto salova,zastava i baklji da se dolazi sa kesom semenki i kokica.Ova zemlja je oduvek imala tradiciju navijanja koje je i prepoznatljivo po svom stilu sirom sveta...oni to zele da ugase i da satru u korenu.Ne dozvolimo!

Svi do jednog-Svi ko jedan!

STOP REPRESIJI NAD NAVIJACIMA!

ULTRAS POKRET SRBIJE!

Ovako, koliko mi zdravlje i vreme dozvole, pokusacu ovde da razgranicim dve stvari. Ovde cu pisati o onome sto se tice nase tribine i organizacije dok cu na Tribini (cao Warsavac  namigivanje ) pisati o navijackom pokretu uopste.

Sto se nase tribine tice, mislim da smo ovog trenutka na jednoj velikoj prekretnici i iskreno se nadam da ce se oni koji o njoj odlucuju, dozvati pameti i sa odredjenom vizijom nastupati u danima koji dolaze. Zasto to govorim, ne da bih izigravao nekakvog mesiju ili uticao na bilo koga, vec da svojim skromnim savetima doprinesem svojoj tribini. Treba da se naucimo, da i simpatizeri koji sede sa strane na Severu ili Zapadu mogu puno da doprinesu izgledu tribine i desavanjima vezanim za nju. Razlicitim znanjem, idejama, kreativnoscu i kontaktima. Na taj nacin se oni uvode :) u pricu i od njih pravi "materijal" za "prave" navijace ili da se u taj stadijum :) ponovo vrate.

Kakva je to prekretnica? Pa otprilike se svodi na to da je murija resila da nas iskoreni i ukloni sa tribine. Na taj izazov se moze odgovoriti na dva nacina. Jedan je da se svi zajedno zaletimo u njih i da hrabro izginemo u sukobu sa mnogo nadmocnijim neprijateljem (to je uradila poljska konjica sa hitlerovim tenkovima) ili da budemo pametniji i da ih pobedimo onim sto oni jedino nemaju, pamecu. Da budem pametniji od kerova, sto nije tesko, ali nije ni lako i zahteva dobru organizaciju... Dakle, neke osnove za tu pricu su vec postavljene kada je nasa tribina u pitanju. Svi koji ste upuceni bolje u desavanja na tribini znate da smo se pre izvesno vreme registrovali i znate ko je odgovorno lice... :) Dakle, iako nisam sasvim u toku oko te price znam da je rezultirala postavljanjem spomen ploce i da postoji nesto. To nesto treba da bude zamajac jedne buducnosti. U toj buducnosti treba napraviti organizaciju koja ce se baviti marketingom nase grupe na nacin kako to rade italijanske grupe i donekle pokupiti neka pozitivna iskustva Engleza po tom pitanju (pre svega navijaca Aston Ville...). Recimo, BRN su organizovane tako da imaju svoj marketing iz koga finansiraju mnogo toga. Potrebno je za tu pricu od kluba dobiti neke resurse. U vreme kada sam intenzivnije ucestvovao u nekim desavanjima znam da se dugo vremena govorilo o "kafani" koja je trebalo da bude na Marakani ali znam da od toga nije bilo neke prevelike vajde. Uvek je sve bilo na obecanjima i tapsanjima po ramenu, ali od toga konkretno nista nije bilo. Neregulisana situacija oko grba i imena naseg kluba moze da bude dodatan problem i tu detaljno treba ispitati kako stvari stoje. Sve ovo govorim u smislu, da za svaki rat, a to je ono sto nam je murija nedvosmisleno objavila, potrebni su resursi. Pre svega novac i neke materijalne stvari. Sto se kluba tice, manje vise sa njim postoji neka saradnja ali ona je prilicno ogranicena i ne tice se ovakvih stvari.. Znaci treba nabaviti novac i modernizovati nacin za njegovo materijalizovanje. Nemojte zaboraviti da neko ko voli Zvezdu, imao novca ili ne, taj neko je spreman puno da plati za odredjene stvari koje mu znace..

Tako zaradjen novac treba pametno iskoristiti i uloziti u svoju grupu. To moze da se uradi iz nekoliko uglova. Pre svega tu mislim na advokate. To je stvar koja ce nama biti najpotrebnija ukoliko murija bude udarila mnogo jace. Koliki ce biti udarac murije, to niko od nas u ovom trenutku ne moze da odredi jer je tek pocetak sezone a na samom pocetku je palo mozda i jedno od najgorih batinanja koje je sam Sever kao tribina (mislim na mesto) video na njoj. Ono protiv Spartaka nekada posle Maksimira ili Zenit, ono je bilo manje vise decija igra. Nemojte da zaboravite ni kako su se glodari proveli na prethodnom derbiju na Marakani i koliko nas je delilo od haosa na JNA kada su skidane zastave sa ograde..

To je prvi nivo zastite, konkretne, a postoji i drugi vidovi zastite. Tu pre svega mislim na prevenciju. Svi smo skapirali nakon Vrsca koji je bio neka vrsta probnog balona, sta nas ceka u buducnosti. Da vas podsetim, tog dana doktori nisu u bolnicama zeleli, pod pritiskom murije, da izdaju uverenja o povredama, NVO nisu htele da cuju za problem i nisu htele da se bave i manje vise oni koji su to tada napravili iz murije, nisu ni odgovarali, osim par usamljenih novinarskih prozivki.. Tada je trebalo pokrenuti akciju, ali je bilo i onih koje je bolelo uvo za to sto se nama desilo iz drugih grupa, pa su i njih stigle iste stvari. Nemojte me optuziti da sirim defetizam, uvek sam za to da se moze sa protivnickim grupama sukobljavati i davati batine, ali sa kornjacama NEMA SANSE. Ko to misli neka pita Red Star Forevera kako izgleda popiti gumeni metak ispred JNA, kako izgledaju sok bombe i gutanje suzavca i kako izgleda kada te pregaze sa onim konjima... Dakle, cak ni kada smo u masi, a i tada je jako tesko izvesti bilo sta. Videli ste da oni ulaze sada u kolonama, da dele tribinu, da napadaju sve, i one koji su krivi pa tako i decu i zene... Brutalni su prema svima, a to je najvise poruka nama.

Dakle, ako smo se slozili sa tim da nema sukoba sa murijom, polako se vracamo u osamdesete. Tako isto je i tada bilo iz nekih drugih razloga. Dakle, kada zandari ulete, mirno, bez mnogo cimanja, povlacimo se, sedamo ili sta vec sto bude dogovoreno. Zamislite scenu da zandari ulete i pet redova ispred njih sedne. Oni ispadaju smesni. Oni su ti onda koji izazivaju nered. U tom smislu, uvek i sto vise foto aparata poneti kojima se moze dokumentovati policijska represija nad nama. Te fotografije bi nekakav press centar koji je Supreme dobro uocio trebalo da prosledi novinarima i time bi se potkrepila slika koju mi zelimo da predstavimo u medijima. Isto tako, ukoliko mi imamo kamere, mozemo te snimke preko svojih veza, koje jos treba graditi, plasirati na medije do kojih se moze doci. Ja u startu obecavam da cu takav snimak srediti da se objavi na makar dve TV stanice koje plediraju na nacionalnu frekvenciju i imaju i svoj satelitski program. Treba pokusati i sa svojim medijima. Vec postoji ili ne postoji vise, radio emisija. Moze se vrlo lako na nekom radiju dobiti prostor a treba burgijati na SOS da dozvole da se napravi nekakva navijacka emisija ali to je vec prica za Tribinu.. Murija nas dozivljava, koliko mene dedukcija sluzi, kao stoku koja je u javnosti zigosana kao dezurni krivac. Osim nas oni vise nikoga ni ne tuku na mitinzima a Arnaute na jugu Srbije ne smeju ni da pipnu. ISfrustrirani pacijenti bez mozga jedino na nama imaju priliku da se izive i njih ce pametna reakcija toliko da zbuni i otera u konfuziju da ce to biti za pricu..

Moramo pronaci ljude izmedju sebe koji su vezani za sport na razne nacine i takve ljude pripremati za neku svoju buducnost. Treba praviti nekakav navijacki fond za upravljanje klubom i spremati se za privatizaciju. Moramo pokusati da budemo makar manjinski deonicari kao grupa sto mozemo samo ako smo registrovani i u procesu privatizacije da skupovvima, akcijama i prisustvom budemo deo vlasnicke strukture kluba kojim cemo upravljati preko svojih ljudi koji su na taj nacin skolovani ili kojima apsolutno verujemo. Tako nesto rade navijaci AV i jos nekih klubova. Dakle, za to treba iskoristiti sredstva i animirati Zvezdase u belom svetu koje ne treba prozivati tipa: indijanac, gde si ti dok ja kisnem na Cukarickom... Ukoliko bi samo 100 000 ljudi, a tvrdim da bi se uz ozbiljnu kampanju prilikom privatizacije moglo animirati i vise ljudi, dalo po 10 EU od tih gastosa i onih koji imaju, uz pravo prece kupovine, mogli bi da se domognemo pristojnog prava vlasnistva nad nasim klubom. Uopste, buducnost je na neki nacin u nekoj vrsti organizacije, firme, koja bi imala svoje jasno ustrojstvo i koju bi vodili ljudi koji su najvise toga dali Zvezdi i Severu. Izvinjavam se Timi sto ga ovde javno prozivam i sto mu spominjem ime, bez obzira na sve, on je covek od najveceg poverenja za takvu pricu. Zahvaljujuci njemu, nasa tribina je prezivela godine tranzicije i iznedrila danasnje grupe koje su najbolje na prostorima ExYu.. On se razume, u toku je svega i takav covek u UO kao predstavnik navijaca deonicara bio bi odlican za nase interese u klubu o kojima moramo da mislimo jer je privatizacija vec sutra... Zamislite nas kao vlasnike i sa dobrom organizacijom da kornjace "forsiraju", e tada bi se i oni zamislili. Navijaci Milana, placaju kompozitore da im smisljaju nove pesme, kreativne timove za zastave i koreografije a vecinu gostovanja placaju sami. I tako je vec nekih skoro 10 godina ako se ne varam. Treba uciti na primeru Grka i drugih navijaca, kako oni funkcionisu u neredima sa kornjacama, kakva su iskustva engleza. Kako to kod njih funkcionise...

Eto, nadam se da nisam smorio, ima toga jos... :)

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!