Bila je to 1991. godina. Tih dana smo pobedili Bajern i od titule prvaka delila nas je samo jedna utaakmica. Kako je utakmiac sa Bajernom igrana u sredu, derbi je bio za vikend. Mi smo za taj derbi spremili dimnjadu na pocetku meca, sa zastavama na dve plasticne sipke, pola crveno - pola belo na Severu. Bilo je balona a za drugo polu vreme bilo je spremljeno pedesetak baklji koje su bile one slabije, kao snajperke i nekoliko pravih.

Ono sto je interesantno bilo na toj utakmici bila je nekakva drvena konstrukcija ispod juzne tribine. Pre pocetka meca doslo je do manjih medjusobnih tuca na samom terenu. Ako se dobro secam, neki nas lik je polagao venac tamo kod partizanovog gola, pentrao se prethodno po mrezi iza naseg gola... u jednom trenutku je Cegi, presavsi pandure sisao dole i krenuo da se rve sa njim. Mislim da su tada dvojica nasih dotrcala, Ilke ako se secam i jos neko pa se tuca zavrsila nereseno. To je samo bila najava za sve ono sto se desavalo kasnije.

Pre pocetka utakmice, nekoliko grobarskih zastava je istaknuto ispred Severne tribine koje su jedino na tom derbiju okacene bukvalno ispred nasih zastava i nisu pocepane: Nislije, grobari (iz Uzica) i jos nekoliko njih. Kada je pocela utakmica pocela je i dimnjada. Glavne pesme bile su: Pune tribine koje su za tu priliku prepevane da zadnji stih bude umesto onog: mi smo sampioni - bude: idemo u Bari.

Za prvih trideset minuta postigli smo tri gola, a i ljubimac tadasnjeg Severa Ilija Najdoski dao je jedan gol glavom posle kornera, na drugu stativu. Tvrdim, da tada nije poceo grobarski sou na Jugu, da bi to bila pobeda sa najvisom razlikom. Posle treceg naseg gola stoka je krenula da lomi tu drvenu konstrukciju i da gadja pandure. Mi smo to uglavnom gledali a onda je pocelo da ulece u teren. Tada su dvojica nasih uletela ali su ih panduri vratili. Od tog trenutka gotovo niko ni nije obratio paznju na ono sto se desavalo na terenu a i igraci su uglavnom gledali gore, put njihove tribine. Oni su oterali muriju i fotoreportere gotovo u teren Kada je doslo polu vreme smenjivali su se njihovi jurisi sa jurisima policije i u jednom trenutku se murija povukla u teren. Na pocetku drugog poluvremena napravljena je simpaticna bakljada na Severu a njihov trener je pokusao da ih smiri, pa je dobio dasku koja ga zamalo nije pogodila u glavu, stoka, jednom recju. Gadjali su istok i zapad koji im je vracao baklje, nazad.

Murija je uletela u velikom broju na njihovu tribinu i oni su se povukli a neki su izasli napolje. Kako je u tom trenutku murija povucena oko stadiona i kroz onaj tunel, pa preko terena do juga dovedena i napravljen taj veliki pandurski juris, sigurno, nas preko hiljadu je one iste motke koristene kao drzaci za zastave, lomljene su na pola i kao vrlo korisno oruzje upotrebljeno je za juris napolje. Prilikom protrcavanja pored istoka, uglavnom je vec prvi deo ekipe ostavljao zalutele grobare da leze pored nas. Kako je derbi igran po mraku bio je opsti haos. Cak smo ortak i ja, uleteli na istok, na onaj zadnji ulaz koji je sada box. Iz njega sam video scenu kada je S. prvi uleteo sa bakljom i gadjao one prve grobare koji su tu stajali. Kada smo usli na jug, vec je bio polu prazan, oni koji su izasli bezali su gore u ono blato (padala je kisa) a oni koji su ostali bezali su po jugu i bili najstrasnije prebijani. Murija nas je potisnula dole kod ograde gde je njihova ekipa pokusavala da spasi onu south guard zastavu koju je neko ostavio na ogradi. Vratili smo se negde na sredinu juga. I tada se odigrala scena koju za ceo zivot necu zaboraviti.Neko se popeo na sipku i viknuo: Ajmo ruke gore! Zvezda le! Sever je bio u delirijumu koliko sam video, grobari koji su ostali na tribini su preskakali na zapad i istok ili bezali napolje. Nakon te tekme ih nigde po gradu nije bilo. To je bio prvi put da smo im na derbiju usli na jug.

Ukoliko se neko seca te tekme neka me dopuni. Uskoro cu okaciti slike sa nje koje jos nisu objavljivane niti na jednom sajtu do sada.


poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

FU preduhitrio si me i ja sam hteo da pisem o toj tekmi.

Ajmo redom:
Pored tih zastava belih ka zapadu, crvenih ka istoku, bilo je i barjaka dole. Drvena konstrukcija je bila na jugu zato sto je stadion razvaljen nakon slavlja zbog ulaska u finale. Tacno za papka koji se kliberio pred jugom, Cegi je strcao dole, a Ilke je odjurio tamo. Grobari su ispizdeli nakon sto smo ih odvalili na terenu. A najludje je bilo kad je ceo Sever skandirao - "Navijajte grobari", "Treba vam pomoc?!" i onda ceo Sever "PARTIZAN!!!" oni su odlepili. Onda, nakon slobodjaka Mijat daje gol za Partizan (na foru Mihajlovic - u golmanov ugao, ali mnogo slabije) i mnogi na Severu se raduju, (3:1) to necu zaboraviti. Za to vreme oni divljaju kako si vec opisao i cesto upadaju u teren.
Secam se odlicno kako su te motke za zastave lomljene na pola a neko od vodja je trazio da se barjaci skinu sa motki i onda su te dugacke motke poredjane po atletskoj stazi na gotovs u slucaju da se stoka zaleti do Severa. Mnogi u prvom redu na ogradi Severa su imali te slomljene motke i vitlali su uz pesmu. Izgledalo je stravicno mocno.
Bakljada na pocetku drugog je izgledala ok i ako su baklje bile stvarno smesne, a kapale su ko nenormalne. Pri kraju tekme kako je FU opisao murija isteruje stoku sa juga, a koliko se ja secam sa Severa se prvo zalecemo ka istoku zato sto je tamo bila "Zadruga", pa onda kako nije bilo sukoba, to jest groblja nigde onda se zatrcava ka jugu... Grobari su, mislim, krenuli prema zapadu i njihovom stadionu pa onda dole ka Autokomandi, ali su se vec razbucali u manje grupe. Tada je mogla da se dogodi nevidjena tuca da smo se sreli kod istoka.

e pa i ja da dodam nesto, o toj tekmi sa grobarima ste rekli skoro sve...tekma pre toga sa bejernom bila je zanimljiva i zbog fajta sa grobarima..
tacnije pred pocetak tekme, na jugu se pravio kop, namestali zvucnici, dogovarili sve do trentuka kad nisu pocele baklje da se dele, e onog trentuka kad smo poceli baklje da stekmao, nailazi poveca grupa grobara u fazonu dajte baklje; dolazi do prave tuce jedno dobrih 5-6 minuta, bar jedno nas 50-60 je bilo umesano, skroz dole do ograde, posto ni mi nismo imali neka obelezja, kao ni grobari u jednom trenutku u toj guzvi nisi znao ko je ko...znam samo da sam se nabado sa nekim mamlazom celavim, kad me tresnula sipka po ledjima, sto je ovaj mamlaz iskoristio, pa na kvarno zvekno par puta de netreba, jer sam se ja okrenuo da vidim ko je, kad Tima sa atletske staze udara motkom od zastave koga god je stigo, uvatio onaj mikrofon i urla "ne dajte baklje cigani" udri ga" drza ga" i mlati onom motkom ko lud koga stigne, zuta minuta, na moju srecu grobari su digli ruke od akcije, i razbezali se po jugu, a mi smo ostali dole, sa bakljama...to je bila jos jedna u nizu neuspelih njihov akcija, tako da su derbi docekali, sa teskim prozivkama, zbog batina koje su dobili na "svom" jugu....steta sto tu tucu niko nije snimao, jer je bila "na ruke", (ne racunam timu ) bez baklji bez stangli i ostalih rekvizita koji se koriste danas....
pozdrav

Znao sam da ces, kada budes dosao, odmah da se raspises.

Kako ti se svidja Forum?

A sada posle private chata, koji u nedostatku pravog moramo ovde da vodimo, jel da wm, da predjemo na one dane. Bilo bi interesantno kada bi se dogovorili za neku konkretnu utakmicu, poput ove, pa da je ispisemo "onako sa svih strana". Vi, malo mladji, recite koju god zelite pa da vidimo, sigurno je neko bio. Mozda bi mogli najvise da se raspisemo o Bariju, od ulaska u voz, tamo na Zemunu, preko trajekta i tamo do utakmice i nazad, ili nesto svezije... Nesto sto smo gledali sa strane poput, recimo u mom slucaju, Partizan - Dinamo 1989 kada je bila ona cuvena tuca u WC-u gde je onom purgeru raznesena vilica boxerom... i sl.

Da se vratimo na ovu utakmicu, meni je i dalje enigma, a obecavam slike istog samo sa vece malo daljine, ko je onaj lik koji je donosio venac, pentrao se na mrezu sa bubnjem i provocirao grobare dok mu Cegi nije sisao? Posle je morao i Ilke da trci tamo i ovi koji su dole bili na atletskoj stazi...

Vi recite sta vas zanima, ja bih, recimo napisao o onom derbiju 1989, kada je bila tuca na terenu, ona prva i kada su kasnije nakon utakmice, po meni bili najveci sukobi u istoriji Beograda. Mislim, ako sam to preziveo, sve cu.

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Da li je taj lik isti onaj sto je doneo curana na Bajernu?

Inace jos jedan "detalj" u vezi sa tim derbijem je lutka, ustvari samo noge i bu*a modne lutke, na cijoj punani je nalepljen partizanov grb. Grobarske pi***!

Hm, taj lik. Meni je licio na tog sa Bayerna ali nisam bas siguran.Moguce jer je kratko vreme bilo izmedju te dve utakmice, pa da je u pitanju isti lik...

Da, da... to je lutka koju je Ilke drzao dole ako se ne varam na atletskoj stazi? Nije lutka na naduvavanje, na koju je nakacen njihov Vocado dres koja postoji u galeriji na nasem sajtu, vec ona plasticna lutka maznuta iz neke prodavnice modne konfekcije na kojoj je partizanov grb bio zalepljen na "krucijalnom" mestu.

Inace, obecao sam slike Kizi sa te tekme, koje sam licno napravio a kada krenem sa pricama o Cro gostovanjima onda cu konacno da uradim filmove cije negative nisam radio preko 10 godina i vise.

Imam negative negde sa jos jednog derbija, to je onaj kada je pala signalka prvi put, ali kao bakljica sa padobranom na Sever, tamo na JNA, pa je nasi uzeli i drzali kao baklju. Mislim da je to ono finale kupa kada je bilo 3:2 za nas. To cu gledati isto da okacim kada je rec o derbijima...

Sada je tu i Gogili, on ima mnogo gostovanja, a i stariji je _cak_ i od mene, pa i njega cedite za neku pricu.

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

u guzvi sam ovih dana, al kad budem imao malo vremena naskrabacu par zanimljivih detalja sa tog derbija do tada pozdrav.....uf al me ocrni pa ja sam tek u "cvetu svoje starosti" :)

Pozdrav svima.

Ajde i ja par reci o tom derbiju. Posto sam sigurno medju prvima usao na stadion, bila je scena kada 2 grobara ulecu u teren i dolaze do Severa. Odmah zatim krece na njih 5 nasih momaka koji su bili kod atletske staze, verovatno ne verujuci svojim ocima da se mishevi setaju slobodno po Mari. Naravno, nisu ih stigli, jer su ovi mnogo bili brzi.

Meni se cini, ali nisam 100% siguran, da su na toj tekmi grobari pokusali da upadnu na sever. Znam da je gore na tribini uz ulaz (ne bih znao koji sektor tacno) bila neka frka. A bila je frka i na Karadjordjevom Parku izmedju - pazi sad - samih grobara.

A sto se tice one scene na terenu sa Cegijem, meni se cini da je Cegi nab'o jednom tog momka, da su dvojica dotrcali, ali ako su bili nasi, zasto nisu peglali Cegija? Siguran sam da nije dobio nijedan udarac, vec da su ih razdvajali ovi "nasi".

Ajde pa se cujemo.
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


To su i meni isto ispricali kada sam usao, uz pricu da tada kada se to desilo da nikog zivog od pandura/kerova nije bilo na stadionu. A sto se Cegija tice, to sam video i istina je da su se oni nesto vukli i gurali ali da nije bilo neke tuce ni izmedju tog lika i Cegija. Groblje mi je pricalo da je on na foru sisao dole, a i sve se odigralo kod korner zastavice. Postavice vam Kiza sliku tog lika koji se nabadao i vukao sa Cegijem kako sa bubnjem visi na nasem golu na toj utakmici. Secam se da je padala kisa, da je groblja bilo jako malo i da je njih stotinjak na praznom jugu pravilo vozic tada kada su usli. Cak imam i njihovu sliku tog vozica ali koji moj da ih ja kacim, neka se slikaju sami.

Upad na Sever. E vidis, nije to bio upad na Sever vec frka sa murijom kada smo krenuli da izlazimo sa stadiona da bi dosli do juga. Tada su poanduri na tribini pokusali da zaustave i palo je pesnicenje pa se gomila malo razbezala pre kontra udara kako to vec obicno ide u takvim situacijama...

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Kakvo je vreme bilo + idiot = ispalo je sasvim OK.

Cegi bio na mrezi sa bubnjem?! Ja se toga stvarno ne secam. Postoje slike u Tifu o sukobu izmedju Cegija i 'bubnjara", ako mozes Kizo da nabavis taj Tifo. Ja ga nemam, ali sam siguran da ga neko ima.

FU, nisam nikad video tu zastavu Nislije, mislim, te zastave su grobarske, zar ne?

A kad se setim one scene kada pandur sa svojih 150 cm juri grobara kao od brega odvaljenog preko terena! Znam da ga je jedan nas igrac (rezervni) sacekao i "priveo" organu gonjenja.
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


Samo da napomenem kako nije cegi na mrezi vec lik koji se tukao sa njim, nas...

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

FU hoce li biti slika sa tog derbija?
pozdrav
..opet traze Radovana brata,
al' zakucashe na pogreshna vrata...

Evo nisam hteo da otvaram novi topic jer nemam vremena da pisem nesto opsirnije. Sad je sve u senci odlaska Dzaje i uprave, ali ipak ne smemo zaboraviti da je danas 29.5. i da je nasa Zvezda pre tacno 14 godina bila na krovu Evrope... :sampion
amo dve stvari su vecne: kosmos i Crvena Zvezda
mada za kosmos bas i nisam siguran...

QuoteUkoliko se neko seca te tekme neka me dopuni. Uskoro cu okaciti slike sa nje koje jos nisu objavljivane niti na jednom sajtu do sada.

Imam ja klip sa te utakmice "isterivanje grobara sa juga marakane"

pa ako nekog interesuje mogu da okacim?


Hocu samo ako hoce neko da mi da neki link gde mogu da ga okacim ?