Пре две-три године била је актуелна прича о оснивању Балканске лиге, па су онда све те идеје некако "пале у воду".
У штампи су се међутим, поново појавили текстови на сличну тему :

Курир, 20.12.2005.

Britanski list Global politiken predložio stvaranje Istočne lige šampiona, u kojoj bi igrali Partizan i Crvena zvezda


Klubovi iz jugoistočne Evrope, među njima i Crvena zvezda i Partizan, odlučili su da osnuju Istočnu ligu šampiona sa 16 učesnika, tvrdi britanski časopis Global politiken. Inicijativu su pokrenuli rumunski Dinamo i grčki Olimpijakos, a pridružilo bi im se još 14 klubova: Steaua i Rapid (Rumunija), Galatasaraj i Bešiktaš (Turska), PAOK (Grčka), Crvena zvezda i Partizan (SCG), Hajduk (Hrvatska), Apoel (Kipar), Maribor (Slovenija), CSKA i Levski (Bugarska), Dinamo Kijev i Šahtjor (Ukrajina).

Predsednik Crvene zvezde Dragan Stojković o celoj ideji kaže:
- Ništa konkretno nisam čuo o formiranju Istočne lige šampiona. Podržavam tu ideju, jer smatram da je dobra. Mislim da bi to takmičenje unapredilo fudbal na ovim prostorima i donelo niz kvalitetnih utakmica. Ipak, najvažnije je sačekati odluku UEFA.

Direktor Partizana Nenad Bjeković otkriva nove detalje vezane za Istočnu ligu.
- Kada je Mišel Platini boravio u Beogradu, pričali smo o pokretanju takvog takmičenja, ali ne konkretno i o Istočnoj ligi. Ako bi Francuz postao predsednik UEFA, liga bi sigurno krenula, što nam je i potvrdio. Ideja je dobra i ostvariva. Mislim da bi liga bila profitabilna, iako bi postojala opasnost od navijačkih ekscesa - kaže Bjeković.

Global politiken, odnosno novinar Sem Voknin, piše da je UEFA Liga šampiona takmičenje za bogate klubove sa zapada i da zato timovi sa istoka pod patronatom UEFA, po ugledu na skandinavsku Rojal ligu, žele da pokrenu Istočnu ligu. Povod za osnivanje ove lige je, kako piše Voknin, "pola ponos, pola novac":

- Klubovi iz zemalja Istočne Evrope koje prolaze kroz tranzicionu postkomunističku fazu godinama neuspešno se bore za mesto u Ligi šampiona. Nju kontrolišu finansijski daleko moćnije države, na čelu sa moćnom četvorkom Nemačka, Španija, Italija i Engleska. Zbog toga su "istočnjaci" osuđeni na marginalne uloge i tako trpe gubitke u milionima dolara, koliko bi mogli da zarade od sponzora UEFA i TV prava u Ligi šampiona.

Istočna liga, zaključuje Voknin, danas još nije gotova stvar pošto tek treba da je priznaju UEFA, FIFA i nacionalni fudbalski savezi. To nije jedini problem u oživotvorenju ovog takmičenja, pogotovo imajući u vidu eksplozije nasilja na utakmicama klubova iz ovih zemalja, koji su izazvani "nacionalističkom netrpeljivošću". Novinar Sem Voknin poreklom je Izraelac, a živi u Makedoniji, gde je donedavno radio kao ekonomski savetnik vlade u Skoplju.

Rukovodstva dva hrvatska kluba Hajduka i Dinama imaju potpuno različito mišljenje kada je formiranje Istočne lige u pitanju.
- To ne bi bila reinkarnacija jugoslovenske lige. Ako mogu Skandinavci, zašto ne bismo mogli i mi? Najviše me zanima šta UEFA misli o celom projektu, jer samo ako ona odobri takmičenje, ima smisla. Ja sam više za Srednjoevropsku ligu, sa Česima, Slovacima, Mađarima i Austrijancima - rekao je predsednik Hajduka Branko Grgić, dok direktor Dinama Damir Vrbanović tvrdi:
- Ideja o osnivanju regionalne lige na ovim prostorima egzistira već deset godina. Poslednja inicijativa, koja dolazi iz Atine i Bukurešta, neizvodiva je i neodrživa! Nema finansijskih, a ni sportskih motiva. Što dalje od istoka. Mislim da je Istočna liga čista utopija, a svima koji bi bili u njoj želim sreću.

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Jako dobar predlog... Ako lose igramo u Evropi, to je odraz kvaliteta nase lige. Zato su svima potrebne jake utakmice. Prebacicu na sportske price.

Cenim da bi bilo dosta navijachki zanimljivih tekmi u toj ligi i zato mi se svidja predlog .

Quote from: "lucky_star"Rukovodstva dva hrvatska kluba Hajduka i Dinama imaju potpuno različito mišljenje kada je formiranje Istočne lige u pitanju.
- To ne bi bila reinkarnacija jugoslovenske lige. Ako mogu Skandinavci, zašto ne bismo mogli i mi? Najviše me zanima šta UEFA misli o celom projektu, jer samo ako ona odobri takmičenje, ima smisla. Ja sam više za Srednjoevropsku ligu, sa Česima, Slovacima, Mađarima i Austrijancima - rekao je predsednik Hajduka Branko Grgić, dok direktor Dinama Damir Vrbanović tvrdi:
- Ideja o osnivanju regionalne lige na ovim prostorima egzistira već deset godina. Poslednja inicijativa, koja dolazi iz Atine i Bukurešta, neizvodiva je i neodrživa! Nema finansijskih, a ni sportskih motiva. Što dalje od istoka. Mislim da je Istočna liga čista utopija, a svima koji bi bili u njoj želim sreću.

Pa jeste lepo kazu ljudi...
Bolje sa Madjarima, oni su im uvalili 8 a mi samo 7 komada ove godine... Od njih ce bolje da nauce :finger

Inace, ja sam za!

Mnogo mi idu na kurac te price Hrvata o `istoku`!
Oni treba da budu ponosni ako se spominju u istoj ligi sa Zvezdom, a ne da to omalovazavaju! Inace ja sam za ali bez Hrvatskih klubova!

Što se tiče finansija mislim da je to super ideja, manji su troškovi, a i lakše mogu naći sponzore, jer su sve veće firme zastupljene u svim zemljama regije.
I i dobro je za navijače, ne moraju dugo putovati, što znači opet manji troškovi klubova, a i navijača.

Mislim da je najveća zapreka UEFA, da li će oni u svemu tome imati neku (finansisku) korist

..mada mislim da su male šanse da UEFA da zeleno svetlo  :(


..bilo bi super  :ruke

Поздрав мужики!!! Наконец-то нашел ваш сайт. Правда в сербском понимаю плохо!
Ну ни чего, уже привыкаю.
Сайт у вас просто охуенный  :) Правда регистрироваться долго, разобраться не мог.
Скажите, при регистрации речь шла о каких-то немаленьких суммах в $, что это такое?
Всем большой привет из России!!! еще зайду  ;pivo
takan vodki za vseh!!!

Osnivanjem takve lige UEFA bi se resila problema sa istocnim klubovima koji su im trn u oku... Pogledajte samo kako tetotisu zapadne klubove, a kakav odnos imaju prema klubovima sa istoka. Malo, malo pa kazne klubovima...
Gde je problem sa klubovima sa istoka?!
Viljareal igra utakmicu LS. Dodje 30000 ljudi na stadion, plati kartu u proseku 30 eura, pojede i popije na stadionu u proseku za 10 eura po coveku, onda interesi od TV prenosa... UEFA od svega toga ubira neki procenat... Onda pogledas neki klub sa istoka... 30000 ljudi na stadionu, karta u proseku 10-15 eura najvise, na stadionu se pojede i popije za neku tugu od para, interesi za TV prenose sigurno donose manje para i tako jos 100 gluposti...
Da li je dobra ili nije ta istocna liga nemam pojma, ali je sigurno da za UEFA to nije los izbor...

Cisti SF.
UEFA nikad nece podrzati ovako nesto.
Zasto? Zato sto im finansijski ne odgovara- tj. ne odgovara interesima velikih klubova. Stvar je jako jednostavna...Zamislite sada ovu sliku (iz mojih snova): Osnovana je istochnoevropska LS, oslobodjena svih mogucih neravnopravnosti, lobija, izivljavanja na siromasnijim, kazni za klubove kao Zvezda zbog zastava...
Liga je izjednacena (koliko je to moguce), igra se dobar fudbal, tribine su pune, prodaju se prava za prenose (koje ne dobija B92 :finger ) I ONDA KONACNO SVIMA NAMA POCINJU DA ZVONE MUDA ZA RAZNIM SUGAVIM CHELSIJIMA, BARSAMA, REALIMA, INTERIMA...prestajemo da pratimo jedno smrdljivo elitisticko takmicenje kao sto je sadasnja LS u kome iz godine u godinu se ponavljaju isti parovi, iste utakmice...

Da li to odgovara nekom tamo Romanu A?  Tesko...
..кажу да причам много...

Quote from: "Verbal Kint"Cisti SF.
UEFA nikad nece podrzati ovako nesto.
Zasto? Zato sto im finansijski ne odgovara- tj. ne odgovara interesima velikih klubova. Stvar je jako jednostavna...Zamislite sada ovu sliku (iz mojih snova): Osnovana je istochnoevropska LS, oslobodjena svih mogucih neravnopravnosti, lobija, izivljavanja na siromasnijim, kazni za klubove kao Zvezda zbog zastava...
Liga je izjednacena (koliko je to moguce), igra se dobar fudbal, tribine su pune, prodaju se prava za prenose (koje ne dobija B92 :finger
Iz tvojih usta, tj tastature, u Bozje usi, posebno ovo za B92, a tu bih dodao i Pink :finger
,Устаните људи и  подигните чела, јер битка свих битака је давно почела, боримо се за, планете наше спас, против јебене Америке подигнимо глас! Устаните људи са вером у Бога, да ослободимо Земљу од смрада њиховога!"

Mislim da nema nikakvog smisla organizovati istocnu ligu.Ja bih vise volio kad bi Uefa vratila stari sistem u Ligi sampiona da samo prvaci svojih zemalja ucestvuju u njoj.Mada mislim da je to nemoguce,iako bi bilo jedino pravedno.

Ну ребят блять вы очень вежливы!!! Я к вам обращаюсь а вы меня как буд-то незамечаете! Гостеприимно однако :(
takan vodki za vseh!!!

Quote from: "ZeNgA"Mislim da nema nikakvog smisla organizovati istocnu ligu.Ja bih vise volio kad bi Uefa vratila stari sistem u Ligi sampiona da samo prvaci svojih zemalja ucestvuju u njoj.Mada mislim da je to nemoguce,iako bi bilo jedino pravedno.

Pravda vise ne stanuje na Zapadu, nego samo interes. Dakle, ovo moze da bude samo plus za nas, ipak i Grci, Bugari, Rumuni imaju kvalitetne timove, to se pokazalo kroz LS i Kup Uefa (ove sezone).

NE!
Zashto? Zato jer moramo da rashcistimo stvari u svojoj kuchi i raditi na poboljshanju Srpske lige! Stadioni prvoligasha u Srbiji i Cg bi morali biti iskljucivo sa kapacitetom od minimum 10.000 ljudi, na taj nachin iskljucivo vechi stadioni (chitaj gradovi) bi bili deo tog prvenstva, samim time imali bi gostovanja na neshto lichila, ajde navijachi na koje utakmice bi mogli da putujete od pre navedene istochne lige? Ma smesno.. Sve me to podsecha na jadranasku ligu..
vezda je zivot, sve droge su sitnica!

Можда, не знам... Али и ја би више волео да се у нашој земљи оживе фудбалски центри, да већи градови уложе у своје клубове, да локални "бизнисмени" виде своју зараду у тим клубовима, а не да свака шуша купи неку БГ екипу и онда праве разне трамвај лиге... Недостају некада стандардни ЈУ прволигаши, Ниш, Суботица, Крушевац, Крагујевац,па и градови са добрим стадионима Параћин, Пазар, Шабац итд... Доста добрих гостовања... Из те приче би дошао квалитет, најбољи би стварно и долазили до лиге шампиона и источна лига шампиона би била непотребна... Можда би била добра као неко прелазно решење, чисто да се узме мало пара, да могу да се доведу квалитетнији играчи, да се улаже у инфраструктуру итд...
Quote from: vasvla"Бебе нек се рађају, порука је Севера, нећемо да Србија буде земља педера "

Ma to jedini spas za nasu C. Zvezdu ako hocemo da nas se Evropa ponovo plasi moramo oformiti yu ligu sa Slovencima(1 predstavnik), Hrvatska(2), Bosna(1), Srbija i CG (2), Bugari(2), Rumuni(2), Makedonci(1), Albanci(1), Grci(2) i Madjari (2). Ukupno 16 ekipa sto znaci 30 kola + playoff u domacim ligama + evropa = vise gledalaca jaci klubovi veca neizvesnost nema namestanja... ;pivo

Quote from: "Red Star Forever"Можда, не знам... Али и ја би више волео да се у нашој земљи оживе фудбалски центри, да већи градови уложе у своје клубове, да локални "бизнисмени" виде своју зараду у тим клубовима, а не да свака шуша купи неку БГ екипу и онда праве разне трамвај лиге... Недостају некада стандардни ЈУ прволигаши, Ниш, Суботица, Крушевац, Крагујевац,па и градови са добрим стадионима Параћин, Пазар, Шабац итд... Доста добрих гостовања... Из те приче би дошао квалитет, најбољи би стварно и долазили до лиге шампиона и источна лига шампиона би била непотребна... Можда би била добра као неко прелазно решење, чисто да се узме мало пара, да могу да се доведу квалитетнији играчи, да се улаже у инфраструктуру итд...

Znaš, u teoriji je tvoja ideja sasvim na mestu, ali lokalni biznismen treba da ima do jaja mnogo para i da ga baš zabole za njih da bi klub koji on kupi mogao da preživi i funkcioniše. Po pravilu, svi veći gradovi iz unutrašnjosti su ekonomski pukli, tako da su pare za sport na poslednjem mestu. Reći ću ti samo da je stadion Napretka nekoliko meseci bio bez struje i vode, a svake godine se ponavlja ista priča - nađe se sponzor kluba u minut do 12 za neke smešne pare, tako da se vrlo brzo dođe do kašnjenja plata itd. Proletera više nema, a grobarska bagra Vučurevići žele da postave onaj seljoberski klub na njegovo mesto. Ma, šta da ti pričam, sve ti je jasno...

Neka se klub zove FK Borča Greda ili FK Kovilovo, ali on će biti interesantniji svakom biznismenu samo iz jednog razloga - jer je iz Beograda. Ali, to je izgleda kod nas neminovnost, jer smo još uvek na početku "Faze ulaska prljavog kapitala u fudbal"...
b]Leeee, alealeeee, na-na-na na-na na-na na-naaaa...[/b]

ideja je wrhhh..ali Uefa to kochi..nevjerujem da bi to oni dali...mozhda jednog dana... :)
Pala je Atina,pala je Vizantija,pasce i Tiranija koja navija da se stvori velika albania"

OCU KUCI!!!!

Ovakva liga bi unishtila nashu ligu...Mada ionako nasha liga smo mi i partizani...


by the way iz Grchke samo PAOK...
..s glave skidam kacigu, sjaho sam sa ata
tri put krstim se za veru sto od boga mi je data
prilazi mi iguman, ja mu ruku celivam
otpozdravljam braci po junackim delima...

Quote from: "Hellraiser"Ovakva liga bi unishtila nashu ligu.. quote]

:zbunjen  :o