Slika Budimira kako prelazi preko tramvajskog mosta, okrenut ledjima idee ka Novom Beogradu. Magla. Muzika iz serije Grlom u jagode...  :)

Tako nekako mogla bi da pocne prica o mom prvom derbiju, navijackom, na koji sam otisao. Bilo je to u jesen 1988, na JNA  mislim u septembru, mada su me neki clanovi  ovog Foruma ubedjivali da je bilo u avgustu iste godine.

Kako je tada derbi bio nesto posebno, a danas to svakako nije u onoj meri kao nekada, od trenutka kada sam kupio kartu za njega, pa do dana kada se odrzao gotovo da nisam mogao da spavam od nervoze/treme/uzbudjenja. Kako sam ziveo pored stadiona, bio sam svedok dolazaka velikih grupa navijaca iz raznih krajeva. Najinteresantnije je bilo kada su navijaci Zvezde i glodari isli svako po jednom trakom uz Bulevar mira dok su povremeno izmedju njih preko policije letele prazne flase...  Bila je ogromna guzva za ulazak a ispred se trazila karta vise. Stajao sam gore pri vrhu kod neke bele zastave, tik pored Zulu W. koji su doneli neko padobransko krilo crveno-bele boje, prekrili se njime i gotovo celu tekmu navijali a da skoro nisu ni gledali teren, to mi je bilo totalno nepoznato do tada.  

Pre pocetka utakmice, glodari su izneli cetiri barjaka sto je na stvarno punom jugu bilo dobro, ali znajuci da se dve sezone ranije na Marakni mnogo vise barjaka nalazilo kod nas, znao sam gde su pokupili tu foru. Standardno prozivanje. Nekako je kop tih dana bio vise pomeren prema istoku, otprilike na ono mesto gde danas stoje/sede Veterani, na slovu E. Navijanje je pocelo mnogo ranije a glavni hit bila je pesma U ranu zoru, zoru... i Dos'o je i taj dan! Malo mi je bilo glupo sto su glodari imali one barjae i uopste su odlicno navijali.

To njihovo bolje navijanje bila je posledica toga sto je, mislim Brnovic, dao gol u 1. minutu!  Osecalo se u vazduhu da se nesto ceka, ali nisam mogao da definisem sta, jer pojma nisam imao sta dolazi kasnije.  Nasmejana lica na Severu kao da su govorila, neka neka glodari, videcete vi nesto sto jos niste videli.  

I ondaa, negde na sredini II poluvremena, sudija je iskljucio Djukica njihovog centarfora i onda se sve zapalilo. Prvo su planule baklje iznad Supporters i Eagles zastave i onda je poceo da gori ceo Sever. Sevali su dimovi, letele su baklje u teren, cak sam video i dva vulkana koja nikada ranije nisam video. Aonda u jednom trenutku je grunulo gore iznad glava i vatromet je zaparao nebo iznad Severa.  Bilo je fenomenalno. Ako nekoga zanima kako je to izgledalo, slika ispod mog username-a nije slucajno odabrana, ona je upravo svedok tog trenutka.Tu tisinu sa juga, i ta otvorena usta koja su mi opisivali ortaci grobari danima kasnije, to nema ponavljanja. Tada im je odrzana lekcija iz navijanja za sva vremena, i nikada niti jedna njihova bakljada nece moci da se poredi sa ovom premijerom na JNA. Murija se sasrala, jer dovedeni iz neznamtijakogsela  nisu imali pojma da tako nesto postoji. Skandiranje tokom bakljade bilo je: Mi smo Cigani najjaci smo najjaci...

Izgubili smo tu utakmicu, mislimda je Mrkela promasio jednu sansu za pod precku, i to je bilo sve.Danima nokon toga ta bakljada se prepricavala po gradu, kod Snezane (pizzerija) i ispred F-a.  Kruzile su prica da je bilo 96 ili tako neki broj baklji. Nakon tekme nije bilo nekih sukoba ako zanemarimo neku jurnjavu po Hajd parku gde su se nasi steknuli i cekali groblje, a ja sve to posmatrao sa neke pristojne udaljenosti. :) Ipak sam tada tek posao u srednju skolu pa sam bio daleko od nekog hoolsa.  :)

Ako se neko seca ove utakmie neka napise svoje utiske.  :)

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Tad je izasla slika u Tempu bakljade na naslovnoj.
E sad nek mi neko kaze da li sam upravu, zaboravilo se...:To, sto ForUlt. pise je bilo 88/89, tacnije 88 jesen. 89 osnivaju se Delije i na prolece na Marakani pravi se haos - kisa, ogroman broj barjaka, bubnjeva, pali se onaj duuuugacki transparent groblja rasiren preko celog severa, baklje i dimovi na pocetku, zatim isto kod prvog gola, zeleni dimovi na pocetku 2 pol. , grobari prave bakljadu i vicu "De ste sada Cigani", mi dajemo gol i pravimo odlicnu bakljadu (nakon svih dimova i baklji od pre) "De ste sada Grobari!"

E onda sezona pre te na Marakani derbi, kad su bili barjaci koje pominje For. Ultras. da li je to bilo onda kad su bili barjaci na atletskoj? Kada se rasirala dinamova setalica zaplenjena u ZG, kad je i jug aplaudirao, rezultat 1:1. mi poveli, talasi na Severu? Da li je to prolece 88? Znam da nikad necu zaboraviti kad se rasirila dinamova setalica, pukla na pola i otisla na dve strane. Ja nisam ni gledao tekmu vec one sto vitlaju barjake.

Posle te tekme sam naleteo na neke likove iz Niksica, ono jest' da su odande i da stvarno izgledaju kao,  ljudi iz provincije,  ali su bili kao od brega odvaljeni. Njihov nekakav vodja je nosio nku glupost koja se kacila na ruku, kao ogromna crveno-bela rukavica koja ima ispruzen prst, u fazonu: no no! Posto sa onog stadioncica je i onda trebalo pola sata da se izadje, to zezanje na racun grobara je bilo bolje od South parka  ili Alo, Alo. Na moju zalost vise ih nisam nikada video na Severu, a uvek sam gledao tu navlaku za ruku...

Crtica, mozda ne znaci puno onome koga zanimaju hool teme, ali svako ko je nekada slusao provale Veterana koji sede na vrhu E, razumece o cemu pricam.  


@UltrasLondon
Prijatelju, ne da nisi pogresio, nego mogu da ti kazem da je na naslovnoj strani tog Tempa bio Djukic koji siri ruke dok iza pici vatromet. Mislim, tada je Tempo, barem kada je sport u pitanju, naravno ne navijaci, bio pravi sportski list koji sam redovno kupovao. Aktuelni clanci, intervjui i sl. Inace, i broj nakon toga je imao slike te bakljade... To je cisto da znas da se ne secas samo ti takvih detalja. Ja sam to mislio da napisem, ali bi me svi proglasili za mentola zbog dela kojeg se secam. Za ovo secanje imas litar crnog kada budes dosao u Bg, a za dalje cemo da se dogovorimo...  :flasa

Sto se pak derbija 3:1 tice, to je prvi derbi, ili drugi na Marakani kao Delije, kada je bilo puno barjaka i tri ili cetiri nase bakljade u talasima. Tada je zapaljena ona veliga ali odvratna zastava dole na ogradi i ona manja killers, koju sam tek kasnije na nekom snimku video da je bila. Posle te utakmice bila je tuca kod istrocne tribine, i moj prvi suzavac u zivotu, kao navijaca, da ne pomesam sa demonstracijama raznim... Posto je bila kisa, bezeci od suzavca, ja i moj najbolji ortak, uleteli smo u neko blato do kolena pa smo izgledali kao... Jetiji!  Inace, istina je za taj detalj, mislim da je gol pao kada se dim od njihovih baklji, grobarskih spustio dole na teren, pa im je neko zavukao gol iz lopte koja je upucena sa prekida tipa: korner ili slobodnjak. E tada je dole poletelo preko 50 nasih baklji na sta su oni zanemeli...

Da to su ti barjaci sa atletske staze, kada nam se uvezala ona nasa velika setalica a i iscepana na dva dela ona setalica sa Dinamovim grbom. Jel se secas te setalice, meni je Tajson pricao tada da su on i njegova ekipa to skinuli u Zagrebu.  Tada je bilo upaljeno i onih 14 baklji, koje su grobarima delovale kao space shutle  u to vreme. Bila je i tuca sa murijom nakon bakljade na tribini... u kojoj je mislim, Toda uhapsen? Ili sam ja pomesao. Taj derbi sam gledao sa Zapada.

Inace onaj derbi kada smo dobili 3:1, onaj po kisi, po meni je derbi sa najvise bubnjeva, a deo je stradao bas zbog paljenja te grobarske krpe koja je bila dugacka preko 100 m i mislim da je na njoj pisalo: Uvek uz partizana navijaci iz Gnjilana..    

Postavicu pricu o onom derbiju sa Sipkom danas ili sutra kada stignem  

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Da tada je Tempo bio sportska novina a ne Teen Pin Up sranje, mada bio je jedini i zato je bitan a u sustini je bio sranje. Slika navijaca u Tempu je bila retkost, a na naslovnoj cudo. Pozdravio vas Mile Kos.  

Inace za taj derbi (3:1) tvrdim da nikad vise piro nije bilo zapaljeno. Bio je korner kad smo dali gol i napravili bakljadu. Oni su zapalili baklje tako sto su se poredjali u prvom redu, a vetar je po obicaju duvao sa juga na sever i prekinuo utakmicu. Nakon tog prekida mi dajemo odmah gol. Mislim da je na Marakani vise bubnjeva bilo na:
---------------------------------------------------------

Derbi 89/90
Poznatiji kao - Vladan Lukic

Secam se da je bilo jako toplo, popodnevna tekma. Isao sam na tekmu sa ortakom (Dzoni - 357) kome je neki rodjak doneo dimnjake iz vojske i unosimo po jedan. (Kao da smo znali sta se sprema) Sever je bio krcat, bilo je barjaka, kao i potuno crvenih i potpuno belih. I jos neka slova da li DELIJE SEVER ili VOLIM TE sta bese zaboravio sam. Sima Zulu pre pocetka tekme pali baklju na centru i trci ka severu. Po obicaju pali se pirotehnika prilikom izlaska nasih igraca na teren. Pali se nekoliko velikih zelenih, kao i manji drugih boja, nekoliko baklji i jedan (ali vredan) zuti koji sam bacio jer me je ispekao  

Dzoni je cuvao svoj da zapali kad padne gol (i nije ga zapalio). Grobari po njihovom obicaju pale baklje pocetkom II poluvr. Koliko se ja secam navijanje je bilo dobro sa obe strane, atmosfera odlicna, jedino sto je bila nesnosna vrucina. U 89 minutu Vladan Lukic postize gol (1:0) i ne znam da li treba objasnjavati sta se dogadjalo na severu. Eksplozija se nije ni smirila sudija svira kraj i mnogi ulecu u teren. slavi se ispred severa, a neki idu ka jugu... grobari kako su bilo totalno ispizdeli istrcavaju na teren i dolazi do sitnijeg obracuna na travi Marakane. Secam se samo da sam nakon derbija bio mrtav umoran i da sam kren 

Pazi carsaf! (iliti - duga poruka)  

Da krenemo redom!  

Prvo taj derbi na kome je bilo 3:1, stvarno nikada, ali nikada, nije zapaljeno vise pirotehnike nego tada. Palili smo neke dimnjake i par baklji na pocetku, zatim posle prvog i drugog gola velike bakljade, na pocetku drugog poluvremena, a kada je nekoliko baklji zapaljeno kod treceg gola, ja sam mislio da neko teleportuje  baklje na nasu tribinu. Groblje je imalo jednu bakljadicu koja i nije za njih bila toliko losa, ali nije bila skoncentrisana na ogradi vec u njihovom kopu, ili onome sto je trebalo da predstavlja kop. Meni je na toj tekmi ortak priznao da su im na jugu rekli da ne stoje svi zbijeni vec da se malo rasire kako bi izgledalo da ih ima vise nego sto jeste...  

Inace, taj Vladan Lukic derbi  ja ga vodim kao Sipka derbi mi je ostao u secanju po mnogim stvarima. To je po meni najveca derbi utakmica na kojoj sam bio u svakom pogledu, ali pocecu redom celu pricu o tome.

Tada sam bio negde na sredini svoje srednje skole i isao sam na _svaku_ utakmicu koju je Zvezda igrala u fudbalu, rukometu, kosarci, hokeju, atletiku...  Totalna zaludjenost.  
Marakana je bila puna, nigde igla nije mogla da padne. Sever se napunio oko sat vremena pre pocetka i vise skoro da nije bilo ulazaka. Bubnjevi i zastave bili su zakaceni u rano jutro kada se i odradjivala priprema za koreografiju sa kartonima. To je bila prva koreografija - kartona u Ex-Yu, koliko ja znam. Tada je bio problem ubediti ljude kada da drze belu a kada crvenu stranu kartona. Uz kartone bilo je oko 40-tak bubnjeva i neke naduvane gluposti koje su imale oblik, mhm  ima ovde dosta zena pa ne bih bas sa asocijacijama,  u svakom slucaju bila je to neka guma debela koja me je par puta drmnula u glavu pa nije bas bilo bezbolno, ali je letelo onako preko mase i ok je izgledalo. Tada smo, koliko se secam prvi put zakacili zastavu gore za krov. Za Simu i baklju si napisao, optrcao je krug tamo dole po atletskoj stazi na zbunjene pandurske oci.  Inace Zulu W. su i pored ujedinjenja u Delije doneli svoju zastavu, kao i Ultras i Red Devils, ali su ZW zastavu okacili an ogradu dok su ove druge dve grupe polozile zastave ispred Severa na atletsku stazu. Iza celog gola na onom prostoru po tartan stazi bila je rasirena  ona ogromna setalica, a ovi detalji ce biti znacajni za kasniju pricu...

Na pocetku tekme mi smo napravili veliku dimnjadu od koje niko nikoga na Severu nije video, rasireni barjaci i nekoliko baklji dole na ZW zastavi. Pevalo se kao nikada a koreografija sa kartonima se zagubila negde u organizaciji. Kako je bilo jako toplo svi su se skoro skinuli do pojasa a sa majcama sa kratkim rukavima, dole sa ograde ono navijanje sa rukama delovalo je velicanstveno. Groblje je tada, na Marakni, zadnji put u mojoj "karijeri" napunilo jug i bas ih je bilo dosta. Oni nisu imali nikakvu koreografiju na pocetku vec su na pocetku II poluvremena napravili svoju prvi, najbolju i jedinu pravu bakljadu.  Tri o jednom trosku.  Kako sam bio prilicno pod raznoraznim opijatima na toj tekmi  nije bas da se svega secam. Znam da je groblje igralo bolje, da im je ponisten cist gol, da im nije sviran penal i da smo se jedva sastavljali po terenu... a onda u 89. minutu Lukic je sa strane po zemlji zavukao loptu sa sa dvadesetak metara iskosa od istoka prema Severu gde sam negde i ja stajao. Srecom u tom trenutku nisam bio na ogradi, ali je nekoliko ljudi najtrasnije zveknulo dole... Delirijum, uletanje na teren, Sipka je naravno  odmah svirao kraj i pocelo je uletanje na teren. Meni je malo bilo frka od toga, jer nikada pre toga nisam uletao dole, ali kada sam video da je vec nekoliko stotina ljudi uslo, rekoh sebi da nisam najgori. Neki su preskakali, ja sam skocio dole pa se izvlacio na ruke. Onako srecnog me je zaustavio drot i sa samarom preko lica poslao nazad ali sam ga protrcao nekako sa strane i domogao se gola. Cepkali smo mrezu, pa smo skakali sa fudbalerima po terenu a onda u jednom trenutku sam se okrenuo kada mi je rekao ortak pored mene i video sam masu od jedno 500 grobara kako trci prema nam i Sucu kako medju poslednjima kaska  ispred njih. Bio sam negde na centru, ni malo prijatan prizor. Istog trenutka sam se opredelio na takticko povlacenje kao i vecina nasih koje je do pre neki minut murija isterivala sa stadiona. Sta se desilo, saznao sam kasnije i video na snimku. Nasi su dotrcali do juga, isprebijali grobare koji su uspeli da udju na teren pa je murija koja se nalazila ispred juga nse vracala na Sever a jug ostavila bez obezbedjenja i njih oko 500 je uslo dole. Ja sam im zbrisao na istok. Znam da sam se penjuci na tu tribinu, propisno ogresio o nekakvu belu zastavu na kojoj je pisalo Delije iz Sirije.  Zamislite situaciju, imaju jos pedeset metara do jedno 20-tak najbitnijih nasih zastava, ogromne setalice... ispred njih se na terenu nalazi 30-tak pandura i 10-tak Zulu W. sa ,ptkama od zastava koji su jedini ostali ispred gola da ih sacekaju. Svi su se razbezali sto od murije sto od njihovog uletanja. I sta je groblje uradilo, okrenulo se i zapalilo na svoju tribinu kada su videli da je sa Severa masa pokuljala preko kapije i preko ograde... Vec je proslo desetak, petnaest minuta od kraja tekme a stadion je i dalje pun, onda ide ono sto ne postoji ni na jednom snimku, opet nasa jurnjava do juga i ponovno rasterivanje od strane murije...

Sukobi su se nastavili napolju, ceo kraj oko stadiona bio je u haosu, ja sam izasao preko istoka i krenuo ka Severu gde je vec u onom delu na prelazu izmedju dve tribine pocela nekakava tuca. Nije se znalo ko tu koga juri i ko se sa kim hvata za gusu. Zapalio sam dole na bulevar, bila je reka ljudi sa grobarskim salovima koja se spustala gore od juga u koju sam uleteo sa salom Delije Sever, srecom, to nisu bili navijaci vec onako, matorci, ali nije bilo prijatno. Skinuo sam ga i spakovao u duks koji sam nosio oko struka. Kada sam dosao dole do pumpe skrenuo sam u park u kojem su vec bili nasi.. Isli smo peske do Slavije, onako zajedno. Bilo je pevanja i svega. Manjih sukoba i jurnjave bilo je oko Karadjordjevog parka a na Slaviji su se vec svi rasturili. Naleteo sam na neke ortake koji su mi pricali neverovatne price da su Zare i ekipa ukrali neka kola (mercedes) i da su trazili nase po gradu, da su pregazili nekog decka sa Zvezdinom kapicom i slicno. Posto su bili partizani, pola smo morali od tih prica odmah da bacimo u vodu... Mislim da se grad nije smirio do duboko u noc. Ispred bioskopa Partizan smo videli kako nasi jure neke, ali bez salova. Uopste najzanimljivije je bilo tada na shtajgi jer su tu dolazili svi koji su se vracali kucama vozom i busom.... Kada sam se vratio kuci bila je revolucija jer se nije do tada znalo da li ima mrtvih a ja sam van kuce bio citav dan,

Na kraju, stvarno je bilo gotivno taj dan. Nikako se ne secam perioda pred derbi, zsbog piva i svega ostalog  ali sve posle je bilo neverovatno. Jel se neko od vas seca te tekme osim nas dvojice?  

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Ja se jedva secam moje prve "navijacke" tekme na severu, to je bilo jos u ono vreme kada su baklje bile strogo kaznjive i kada je murija uletala na tribinu i vostila do smrti svakog ko bi upalio baklju ili dimnu(ono bilo je nemoj ni Zippo da palis), zato su se baklje non stop i bacale na teren/stazu da te murija ne provali i ne razvali, a onda se dripci setili pa ubacilli svoje u" kop" u civilu, i drukali na kvarno.Tog dana jedno 10 metara ispod mene decko je zapalio baklju a ja klinac se napalio pa se guram nesto kao da pridjem da vidim, sto blize baklji da budem, sta ja znam, ono buljim u baklju ko hipnotisan, dok se nije pojavila murja iza mene, u stvari samo me je zvekno pendrek po potiljku i krv siknnula na sve strane i to ko da im nije bilo dosta posto ih je bilo vise svaki me je zvekno po glavi ili vratu, . polomih se ja niz tribinu, izgazise me, jer je nastala bezanija, masnice sam na vratu i ledjima imao sledecih nedelju dana, a glava mi je bila ko FAP-ov volan, ono je bilo strasno, kako se panduracija izivljavala nad nama, mozete samo da zamislite sta su radili ovima sto ih uhvate sa bakljama....jezive scene, tad su se stariji non stop sibali sa pandurima kad bi ovi uleteli na tribinu,a uzas je bio pogotovui kad mator klipan od pandura uvati klinca od 15-16 godina i maltene mu skace po lobanji, i izbija zube pendrekom...na srecu krajem osamdesetih/ pocetkom devedesetih, pored tekmi, se krenulo sa raznim demonstracijama, protestima, mitinzima, a i ja "porasto", pa smo neke racune poravnali :) cak mislim da smo i u vodstvu  ono gol u gostima duplo se racuna -suveniri na gajbi

FU
Lepo opiso Lukicev derbi nema sta...par stvari su mi ostale u secanju sa tog derbija...Prozivka Lukica za Cecu :jebanje i fajt sa motkama na terenu...i naravno eksplozija na stadiJonu kad ga je zvekno Lukic
posto se sve lepo na tv-u videlo , ispricacu detalj koji se desio malo kasnije. tacnije jedan od nasih vidjenijih na severu Z****** , ciji burazer je postao popularan igrac mrskog nam tima( u to vreme treniro u Radnickom NB, otprilike isto vreme kad je i pokojni Knele trenirao tamo), je bio zumiran kako vitla motkom od zastave ka jugu i nabada nekog glodara...Scena: sede na gajbi on burazer i cale, a cale koji sve vreme psuje vredja navijace sto prave nerede, na kraju kamera zumira Z. i cale koji je skocio sa stolice i urla: vidi ovu budalu, vidi ovog morona sa motkom de je on krenuo Pic*a mu materina.Vidi....e to je bio fajt, kad je cale provalio sina na TV-u  :D :batine  ne znam sad da l je bio vojnicki kajis al... sad javni sliht: Brate ako ovo citas "izvini":finger  za javnu prozivku, brat ti bio drukara...
A sto se tuca tice, po raznim krajevima su bile pravljene sacekuse, i posle tekme su se tukli razni liKovi, jedino sto se vidjeniji u to vreme nisu dirali, nit su se medjusobno kacili, a svi znaju/znamo zasto, niko nije imo muda, niti je hteo da zapocinje sranja u kraju ....pogotovu sto su razni bili povezani sa raznim ljudima ...d(r)uga prica...proslo vreme...a i meni doslo vreme da palim...pozdrav svima

ps FU inace i ja sam tad bio negde u gornjoj sredini srednje, tako da nisam bas mator kako pricas   :nene  :)

dobro je sto sam sad provalio da je tema moj prvi derbi, a ne moje prvo navijanje na severu...jebi ga sad, al kad smo vec kod toga, ajde matorani da vas vidim , kad gde kako, neki zanimljivi dogadjaji i sl....prve batine....takoo ti je kad u "alkoholisanom stanju" obilazis forume

Pa dobro, nisam ja tebe predstavio kao nekog matorca, tu smo negde isto godiste koliko sam ja skapirao? Ja sam '73, tako da sam bas kao mlad krenuo u sve to tada, ali to je tada bio opsti trend. :)

Inace, to za prve batine, pravo da ti kazem ne secam se njih, znam da sam dobio od glodara u bg kada je dolazila Torcida, da su me tada zajedno uhvatili ispred zgrade, ziveo sam/zivim pored JNA kada su cekali Torcu sa sendvicima i sokovima. Bilo je hladnjikavo vreme, izasao sam ispred zgrade sa salom. Naisli su njih trojica, mislim, grobar me je zavalio i prepustio liku iz torcide da skine sal, onako ukratko, a dodatno sam dobio kada sam mu rekao da je stoka i da pusta torcidu da po Beogradu skida bilo kome bilo sta. Dobio sam batine u Sarajevu, kada sam solo sa ekipom iz tog grada isao tamo na Zeljo-Zvezda, jer smo usli na pogresan ulaz i jedva izvukli zivu glavu...  Tada sam prvi put video da neko unese noz na stadion... i da na derbiju u basketu, kod hale sportova, ako se secas, tamo je bilo otici na basket kao u filmu o ratnicima podzemlja.  Bas, ali _bas_ zazjebano. Jedan jedini ulaz, pa ako dodjes solo sa salom ili kapom, gotov si. Jedino je navijanje tamo bilo zakon, preslatka dvoranica za navijanje, pogotovo kada se popnes gore pri vrhu gde smo mi bili uvek, otprilike mesto kao i u pioniru.  :)

Od skorijih slucajeva ne mogu nicega da se setim, da sam tako prosao, kamen sam popio u Kragujevcu onda kada je bila velika masovna tuca... Demonstracije protiv Slobe se ne racunaju?  :)

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

da da to je bilo vreme popularno za razne navijace, pa si tako na severu mogo da provalis likove koji ladno pevaju "racunajte na nas" u orginalu :lol: , pa neke grupe koje su zapocinjale pesmu kada zvezda bitke bije hej hej hej...al su leteli samari tad...i naravno kad nas je pito neko besan" zasto grobari pevaju pesmu "igrale se delije nad sred zemlje srbije" kad se zna da smo MI delije   :D :D

demonstracije protiv slobe? pa na primer 9 mart, po podne, okruzen centar pandurskim kondomima  , mi polako se spustamo niz kneza milosa u nameri da probijemo jedan, ono u prvom redu sam bio sa svojim ortacima (od tih samo jedan je ziv danas) pored nas Sima Zulu sa njegovim , plus jos neki likovi sa severa, i murija iz Pozarevca vadi prangije i ladno puca malo na nas malo u vazduh, tu je onaj decko poginuo, a pored mene neki tip bio pogodjen u nogu, pa smo ga vukli gore do M.Tita....naravno svi smo zavrsili u 29-tom, na "informativnim razgovorima"...ko je bio tamo zna gde su sobice poredjane jedna do druge u kojima se vrsi "ispitivanje" , e sad vodi mene neki inspektor, a gledam u tim sobama sede samo CIgani!...najzad su i meni nasli sobicu, gde me je crnogorac pandur olesio od batina, najvise su me tukli da im priznam ko je sve bio i ko je sta sve radio na demonstracijama, sto ja nisam hteo makar mi kicmu slomiJo...ja naravno sve sam odgovaro u fazonu, ma ljudi koji vam je ja tu zivim, pa izaso u setnju, lep dan, kad ja tamo a ono miting, pojma nisam imao sta se desava i sl..onda su me odveli u sobu gde su one kamere i monitori, tad sam provalio da je Beograd motren budnim okom naseg velikog brata u svakom cosku  , ( nikad nisam saznao gde su sve te kamere na ulicama bile postavljene), al uglavnom pokazao mi je slike sa par mesta de su bili fajtovi sa pandurima, i ja u toj gomili, naravno bilo je ono, ma nisam to ja, mutna vam kamera i sl...uglavnom drzase me u 29-tom 3 dana, tukose me ko ludog, i posle kao ajde kuci...uz poziv za sud..tad je vazio zakon da mogu da te drze 72 sata bez optuznice i dokaza...posle me pita neko sta ja imam protiv pandura...a taj dan je doso jedan cigan-Boban iz Herceg Novog, koji je kunto kod mene, koji se ceo dan sam zaletao na pandure, jednom prilikom izvuko skakavac i kreno ludak sam na pandure, jedva smo ga oborili, jer se ziv ne bi vratio...u toku dana, scena, napada ga pandur sa pendrekom, minut kasnije, Boban juri pandura sa pendrekom  :D ovaj se hvata za utoku, u tom trenutku dolaze i drugi panduri, masovna tuca, opsti haos...
mada meni su najgore demonstracije bile pre tog 9 marta, jer na mnogima nisu bile kamere, pa je murija radila sta je htela pogotovu u manjim mestima kad se skupe i seljaci sa vilama, pa te juri krezavi ludak i urla "stani ustaso", a tebi ga zao, nije on kriv, al nemas izbora nego...nego se sibas sa matorim pijancima, koji su tu dosli da pomognu narodnoj miliciji....u kragujevcu je ja mislim bilo kad stojimo ispred kordona, i pevamo "durpa nema mozak" a oni se klibere, jer pojma nemaju da ih prozivamo...cak je ortak i njih tero kao ajmo svi "srpska" pesma, a oni kao lele bre mali nezajebavaj nego se pripazuj za ponasanje, ni ti ovo beograd  :) ...stalno su nas ganjali po tim mitinzima, kao mi smo tudjmanovi placenici, i to nas ubedjuju ljudi....
dobra je tuca bila i kod andricevog venca jedno pola godine pre 9 marta, kad je nas jedno 20-tak se sibalo sa pandurima...kad smo skidali table "ulica Marsala Tita"
uglavnom 99% demostranata (aktivnih) su bili samo Cigani ...
bilo je bas dosta navijackih akcija tih dana...
pozdrav

Ja see nisam nesto narocito istakao 9. marta, jer u to vreme nisam bio toliko aktivan koliko moji drugovi koje je to stajalo i glave. Taj decko koga opisujes, bio je moj dobar prijatelj iz kraja. Delija Hooligan mozda zna da je on ziveo u Prokopu nedaleko od nas (na pola puta). Ovi redovi su posveceni njemu i nasem drugarstvu.

Kao i veci deo "mog" naselja, on je navijao za partizane. Da bi ostao kao navijac medju svima njima, a bili su grupa "The Necrophiles" (pod grupa onog starog Fronta), morao si da budes tri puta (bar)  ludji od njih da bi zavredio njihovo postovanje... Inace, Brana Milinovic (Pevac), bio je jedan od prvih skinsa u kraju i na jugu. Imao je herca da uleti u tucu i nije bio kukavica. Sa njim sam bio u Splitu 88, on me je zastitio od starijih grobara u vozu kada su hteli da "maltretiraju cigancica" objasnivsi im da sam mnogo veci covek od onih koji nisu smeli da zapale na tu tekmu. To mu nikada necu zaboraviti... Trenirao je nasket u partizanu i predvidjali su mu sjajnu buducnost ako se mane navijanja i svega sto je islo uz to (vutra*pivo*pljuga*stanje) :) a dodatni problem bila je cinjenica da je u putu na jedan od Zagreba ispao iz voza i jedva izasao iz kome, uz uspomenu - ogroman oziljak na glavi. Ta povreda, plasili su ga doktori, mogla je biti kobna nakon jaceg udarca u glavu sto smo smejuci se komentarisali spremajuci se za tekme... Tog 9. marta Brana je sa jos jednim clanom tadasnjeg Fronta, Maksom, otisao na demonstracije, cisto da ih vidi i da kupi novu kasetu neke punk grupe, kada je ludilo zavladalo po gradu i kada je video kako murija nasrce na narod prikljucio se. Ne trebada vam objasnjavam da je, takav kakav je bio, bio u prvom redu. Nisu ni svi glodari pi***, mada ponekad mislim i ja tako. :) Brana to nije bio. Definitivno. On i Maksa, takodje moj ortak, trcali su niz ulicu Kneza Milosa nanzie jureci muriju. Ispred njih je izasla policija iz neke provincije i videci sta se desava pucala u njih. Branu je metak pogodio u vrat. Iskrvario je Maksi na rukama... koji se posle toga nikada vise nije sasvim oporavio od tog soka... Nema te ikone koja bi mogla da stane iza ovih reci a da opise sta osecam o svemu tome. Ubica nije nikada nadjen, iako bi mozgu kokoske u muriji za to trebalo vremena koliko i da popije casu vode. To je mogao biti bilo ko od nas. Mnogi nasi zajednicki prijatelji izginuli su kasnije u saobracajnim nesrecama, ratu, Vukovaru... mnogi su otisli negde daleko. Tog dana, kada je Brana poginuo, da smo uspeli, sve je mozda moglo biti i drugacije. Barem da je nesto vredelo...

Znam da ovo nema toliko veze sa temom, ali kada god se setim tog dogadjaja, tesko mi je. Vratim se na nas basket teren i zamisljam sebe kako mi opet daje fore 19 razlike a igramo do 21, i znam da ne mogu da ga pobedim... kako sedimo u mojoj sobi, slusamo P.t.t.b. i citamo Alana Forda... bedak...

Sorry, ovo je bilo sasvim licno. Pokoj mu dusi i neka mu je laka srpska zemlja...

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Quote from: "Forever Ultras"Ja see nisam nesto narocito istakao 9. marta, jer u to vreme nisam bio toliko aktivan koliko moji drugovi koje je to stajalo i glave. Taj decko koga opisujes, bio je moj dobar prijatelj iz kraja. Delija Hooligan mozda zna da je on ziveo u Prokopu nedaleko od nas (na pola puta). Ovi redovi su posveceni njemu i nasem drugarstvu.


Jebi ga "FU" kapiram te skroz, jer iz istog razloga ni ja "ne volim" da se prisecam tih dana/godina jer su na kraju svega ostavile isuvise gorak ukus u ustima..mozda svesno mozda ne, al kad god sam opisivao nesto uvek sam govorio samo jedan je od njih ziv, sto je nesto sto ni posle 10-11 godina ne mozes da zabarovis, nit mozes da o tome ne razmisljas...sto ti kazes- pazi- zbrda-zdola -carsav  :)
od 89 do 91 je bilo ubedljivo najbolje zezanje u istoriji Bg-a, ko je tad ziveo tamo zna o cemu pricam, izlasci, atmosfera u gradu, utakmice, ljudi oko tebe, nije postojao jedan jedini dan da kazes da ti je dosadno i da nemas sta da radis- para smo jos dovoljno imali da se zajebavamo antilegs, al 91 je donela neke grozne stvari : Iglu i Rat. vec uveliko 90-te su se mnogi iz kraja dodavali ko ludi, pa su poceli i moji, al sve je to u pocetku bilo zezanje, mislim jos 87-88 se vaodu tigar, motala vuca, i sl, al 91 je donela dop i lobe ko nikad do tada, tako da su se svi klinci primili, plus je krenuo Mak da "cveta" po svim krajevima ko lud, i mnogi jako dobri momci su jednostavno nestali-pravile se "cajanke", privatno-javne bar -zurke, u stvari tada su postojala mesta preteca danasnjih "lounge-a" ...ali gudrovina je zajebala mnoge od njih, ukljucujuci i mog najboljeg ortaka...drugi je stao na minu. A nekolko meseci pre toga Zvezda je postala prvak Evrope, i svi smo bili na okupu i zezali se ko da cemo vecno biti zajedno...igrali basket, fudbal, isli na gostovanja, koncerte, letovanja( tad smo isli na Brac nekoliko godina za redom, a ja tamo imao kao neku ribu Anitu iz Splita, koja se lozila na Torcidu isla na tekme, mi smo se par godina dopisivali, a ona mi stalno slala torcine slike a ja njoj nase, tako da sad u Bg-u mozda jos uvek imam preko 100 Torcinih slika iz kraja osamdesetih, ih da znam gde su pa da ih prodam pare bi napravio), e da sam samo znao da ce mi zadnja zvezdina tekma biti u madjarskoj kao "domacin".... ali zato ko da su "drugi" znali jer su je ovekovecili, bas sam tad i "izaso" u Zurnalu na zadnjoj strani, kada su slikali tribinu" , sa te tekme .....koja nedelja kasnije ja zavrsio u JNA i to mozda na najgoroj mogucoj poziciji, razvozim ranjenike iz Hr do VMA, ili gde god treba da se ranjeni prevezu...jednostavno neke scene nikada ne moze covek da zaboravi nit o tome da ponovo prica...u pocetku smo mahom srbe prevozili, i to decurliju (bez uvrede, svima koji imate 18 godina) al kad sada gledam na klince od 18, ne mogu da verujem da oni matorci su slali tako mlade ljude u rat.... sve vreme sam nosio zvezdin dres ispod ko amajliju, jedan stariji decko sto je bio samnom u kamionu, stalno me je zajebavao zbog tog fresa, ono nemoj da te ustase uvate sa tim dresom, pa tek si onda najebo. ...U pocetku sam "likovao", kad bi naleteli na kojeg ranjenog vathr-a, ono u fazonu, ako tako ti i teba, pogotovu posle gomile nagledanih ranjenih nasih, sve do jednog dana, kad smo prevezli njih 5 a od toga 2 su bili njihovi, i to vozili smo ih u bolnicu , ako se nevaram u NS...kad smo trebali da ih iznesemo, ja izleteo napolje, i pogledam 5 klinaca koji vriste, a od krvi se ne vidi koji je nas a koji njihov, a sva petorica isto pricaju i isti naglasak imaju, u tom trenutku nesto mi je puklo u glavi, seo sam maltene u prvi bus i vratio se za BG. Cale mi tresno poziv za sud i posebno sudksu odluku za tvorza i par samara, odrzo lekciju sto sam zbriso iz askare, one budale u 29 spakovali mi prikolice za neke gluposti -tekme, demonstracije, i za mnoge stvari gde nisam nikako mogao da budem ucesnik, pogotovu sto za neke zasta sam bio optuzen su se desile dok sam bio u askari, e sad kad posle 7 metara provedenih u askari za vreme rata, dodjes kuci i ceka te tvorza za gomilu stvari za koje nisi kriv, brate kurslus u glavi nastane..kreno da jurim ortake, da se izvucem, da dokazem, ma kakvi, ovi meni ti ludujes/provodis se na tekmama- pravis sranja dok je rat?!?!?! (nisam ni sam znao sta cu) a tih godina (90-92) ko se setao oko konja zna da je bilo dosta izbeglica nasih godista, ratno sposobnih, koji su zapalili odatle, a JNA nas slao da idemo tamo.....secam se zujali smo bulevarom 92 negde oko 1 ujutru, kad su nas njih sestorica startovali i zickaju pare, kao izbeglice trt mrt, ostali bez doma svog, a ono janpiiii ortaci u pm, i bukvalno 15 metara dalje sretnemo drugaricu koja mi u suzama saopsti da je Aca stao na minu i pogino na licu mesta, mi se okrenusmo ka onim izbeglicama, a njih trojca pisaju na sred bulevara i pevaju nesto a la merlin/jabuka ()........,,,,par meseci kasnije bio sam u americi, i godinama se trudio da zaboravim na sve te stvari....e jebi ga sad, kad krenete da pricate o tekmama dogadjajima ja opet vidim svoje ortake zajedno kako pirkamo na severu, kako se radujemo zvezdinim pobedama, ko da nikada niko nece da nas razdvoji, ma ono najlepsi moguci san, koji nikada ne bih mogao da vam opisem, a svi ste gledali zvezda- bajern u Bg-u(2:2), na kraju tekme se pusta djurdjevdan pesma, i rts kamera snima/zumira ortake zagrljene na samom centru kako skacu u krug i pevaju, e od te grupe samo nas dvojca smo ostali zivi danas ....

e jebiga ako je previse licno, nek se izbrise, da nekvari forum....

Kad pomenuste sve ovo, covek se rado priseti nekih stvari. Sve to proziveti bilo je 300 na sat. 88

Posto spadam u matorije navijace jer u vreme derbija koji je odlucio Vlada Lukic imao sam
vec preko 20 evo ukratko mog zapazanja sa tog derbija.
U to vreme sam ziveo u unutrasnjosti ali sam cesto bio na severu a i imao sam prilicno gostovanja solo ili zajedno sa Delijama(Nis,Skopje,Sarajevo,Niksic,Zagerb)
Taj derbi je stvarno bio jedan od najposecenijih a sever je bio prepun pa je dolazilo do
talasa a bogami i nekih medjusobnih frka,pa sam zajedno sa grupom iz Sarajeva morao da
branim neke klince kojima su neki Zrenaninci hteli poskidati salove(u to vreme je bilo hit
imati salove vodecih engleskih i italijanskih klubova)
Baklada je bila na pocetku i od dimova koji su upotrebljeni nije se videlo ni do gola na
nasoj strani a ljudi koji su bili na zapadu su kasnije pricali da je izgledalo strasno.
Grobari su bili glasni ali kao i uvek sem pevanja(tad su barem imali neke pesme)ostalo nisu bili ni blizu Ciganima.
Do sukoba posle meca je doslo jer je derbi bio bas pun spornih detalja i grobari su plakali
da ih je sudija ostetio pa jos kad su nasi prisli jugu doslo je do njihove provale na teren
U prvom talasu su uspeli da iznenade nase koje su potisnuli do sesnaesterca gde se ukopala ekipa na celu sa Simom Z. a i sa severa su poceli da ulecu prave ekipe pa su
grobari shvativsi da ce najebati poceli povlacenje a tek tad krece prava jurnjava za njima
tako da oni koji nisu uspeli da stignu do tribine na jugu dobijaju dobre batine,u tom svom
metezu neko od nasih je vitlao motkom oko Milka-debilka i cini mi se Usketa koji su jedva
uspeli da izvuku zivu glavu.
Van stadiona je takodje bilo vrelo i ko nije bio u grupi mogo je da strada ali hvala bogu
uz dobru ekipu i poneku razmenu udaraca stigosma do z.stanice a tu grobari iz Kraljeva
maltretiraju redom sve putnike ali brzo po nasem dolasku se povlace u svoj voz tako da
se sve zavrsava sa par razbijenih glava na obe strane.
Mozda sam nesto i propustio ali jebig omatorilo se!

moj prvi navijacki derbi bio je ako se ne varam u sezoni 1986/87.
znam da smo dobili grobare 3:1  :ruke , i da je to bila prvi derbi milka djurovskog na marakani u crno-belom dresu.
secam se da sam zapalio s agajbe posto nisam hteo da idem sa matorcima na zapad,a ovi nisu mene hteli da puste da idem solo (bio sam sesti razred). dosao kao sto je tada bio red 5-6 sati ranije. tada su ljudi cekali da se otvore kapije. montirao sam se prema istoku, poptpuno zaboravljajuci da je tamo kop, ali nemari. nije bilo strasno ikao sam bio klinac izdrzao sam sve talase. navijanje za mene do jaja, pogtovo jer sam bio u epicentru.
pamtim jos da smo posle 20 minuta vodili sa 3:0, a strelci su bili Bora Cvetkovic, Musemic i ...
jebiga, bilo je to davno, pa me pamcenje izdaje
pozdrav
p.s.
prvi derbi koga se secam da sam bio na stadionu, bio je nekoliko godina ranije. isto marakana, rezultat 1:1, a strelci Jovin i Mance.