Нисам ни очекивао да ћеш се јавити, али морам да признам да ми је изузетно драго. Можемо да почнемо, мада мислим да је најбоље да се за сваку утакмицу пише посебан топик, нпр. један топик "Европска гостовања", други топик "Дерби", трећи "Гостовања по бившој Југи", а четврти "Остале акције". Ако би све трпали на један топик онда би било тешко око сналажења.

Пуно среће у писању и надам се да ће бити занимљивих коментара.

:ruke  ;pivo

Veliki pozdravi za Brata Kizu Lion, kao I ostale osobe koje uredjuju ovaj sajt I svu ostalu Bracu Delije, prisutne na ovom sajtu "CAFFE DELIJE". Pre nego sto nesto napisem zeleo bih da se zahvalim na lepim recima upucenim od strane naseg Brata Kize Liona. Posto postoji dosta misljenja da se ovi topici sa raznim dogodovstinama navijaca Zvezde iz proslosti razvrstaju, da bi to sve bilo preglednije, tako ce mo I uciniti. Posto je ovaj topik vec otvoren, na njemu neka idu price sa utakmica koje su odigrane na nasoj Marakani. MECEVI KOJI SU ODIGRANI NA MARAKANI-veteranske price!!!  



PS-Zamolio bih i ostalu nasu Bracu VETERANE, da se ukljuce pisanjem, kako na ovaj topik, tako i na one koje cu otvoriti...



Prvenstvena fudbalska utakmica C.Zvezda-Zeljeznicar 4-1 pred 25.000 gledalaca 1986 godine.

STRELCI:
1-0 Bosko Djurovski 12 minut, 2-0 Jankovic (penal) 17-ti, 3-0 Djurovic 21-vi, 3-1
Paprica 64-ti, 4-1 Krdzevic 76-ti minut.


Ova utakmica izmedju C.Zvezde I Zelje iz Sarajeva je bila zanimljiva po mnogo cemu. Kao prvo niko nije ni sanjao da ce se na Marakani okupiti ovoliki broj navijaca, posle silnih posrtanja pod vodjstvom trenera Gojka Zeca. Svi su ocekivali vrlo mali broj navijaca jer je C.Zvezda nizala lose rezultate I ocajnu igru koju je pruzala na terenu, tako da je sve to bilo daleko od zadovoljavajuceg, renomea kluba kakva je Crvena Zvezda. Kako se priblizavao pocetak utakmice kolone navijaca su samo pristizale tako da je na samoj utakmici bilo mozda I citavih 30.000 gledalaca. Odmah po pocetku utakmice pocelo je skandiranje, nas naj odanijih sa Severa "ZEKO ODLAZI"... Tokom utakmice podigli smo I velike bele hamer papire na kojima je pisalo "Z E K O O D L A Z I". Ja sam drzao slovo "I" sa mojim ortakom. Posto smo podigli taj ispisani slogan nastalo je neopisivo negodovanje I skandiranje protiv trenera Gojka Zeca. Utakmicu je dobila C.Zvezda sa 4-1, ali se I pored toga slila salva zvizduka I uvreda posle utakmice. Sa ove utakmice treba istaci I pocasni pogodak koji je za Zelju postigao Paprica, na golu ispod juzne tribine. Postigao je fantastican pogodak. Udario loptu sa nekih 25-t metara koja se zarila u same raslje Zvezdinog gola. Inace posle ovog naseg neobicnog protesta za to vreme, danima se pisalo, a svetska stampa je podsecala da su jos samo Ajaksovi navijaci protestovali na slican nacin, kao sto smo to mi ucinili...

Prvo kolo KUPA SANPIONA

Beograd: Stadion "Marakana" 17.9.1986 godine pred 80.000 gledalaca.
Sudija: Pone (Belgija)
Strelci: 1-0 Musemic 45-ti minut, 2-0 Boro Cvetkovic 52-gi, 3-0 Bosko Djurovski 66-ti minut.
Zuti kartoni: Marovic, Bosko Djurovski, - Vanvakoulos, Patnavouras

SASTAVI:

CRVENA ZVEZDA:
1.Davidovic 8 (ocene)
2.Krdzevic 8
3.Marovic 8
4.Djurovic 8
5.Elzner 8
6.Jankovic 8
7.Cvetkovic 9
8.Djurovski 8
9.Musemic 9
10.Stojkovic 8 ( Milojevic- )
11.Mrkela 10

PANATENAIKOS:
1.Minu 6
2.Tarakis 5
3.Karoulas 5
4.Vanvakoulas 5
5.Zajec 7
6.Mavridis 6
7.Saravakos 7
8.Antoniou 6
9.Batsmilas 5 ( Georgomilis- )
10.Patnavouras 6
11.Hristos Dimopulos 6 ( Anatasios Dimopulos 5 )


Za utakmicu sa Pao-m vladalo je ogromno intresovanje, a pored toga ogroman broj karata su trebovali I Grci, tako da se ocekivao veliki broj Grckih navijaca. Bila je to prava euforija za ulaznice. Na dan odigravanja utakmice svuda po Beogradu si mogao videti navijace Panatenaikosa, sa zeleno-belim salovima, zastavama... Tacno kod narodnog pozorista uzeo sam Grku punu kesu salova koje je prodavao ,ali je munjevito reagovala murija. Oduzeli su mi tu kesu I vratili Grku. Jedva sam se nekako izvukao da me puste. Vrzali smo Grke kako po gradu, tako I ka stadionu. Obezbedjenje je bilo neverovatno veliko, skoro za ne poverovati. Znaci obezbedjenje kao nikada do tada. Po citavom Beogradu (glavnim saobracajnicama) bio je pandur od pandura udaljen naj vise 50-set metara. Obezbedjenje nije bilo toliko veliko zbog pridoslih Grka, vec zbog cinjenice da se Beograd kandidovao za Olimpijske igre. Dolazak na utakmicu su najavili visoki Drzavni funkcioneri, kao I inostrane visoke licnosti iz MOK-a. Ispred stadiona je u kratkom bilo grotlo, pakao, veselo I optimisticko raspolozenje. Kako se priblizavala utakmica sve je vise bilo ljudi, a tada su stigla I dva, tri autobusa Grckih navijaca, koji su izgledali drugacije od svojih ostalih vec pristiglih navijaca. Bili su ekstremno raspolozeni, pa su zato dovezeni pred sam pocetak utakmice. Kada smo usli na stadion, bilo je velicanstveno I lepo videti pun stadion, a na njemu od 80 do mozda I 90.000 gledalaca. Grcki navijaci su bili ogradjeni I dobro cuvani na jugu do istoka. Bilo ih je cak 8.000-da,sto je bilo I te kako puno. Sever je vecinom pre utakmice cutao, a bio je krcat. Cuvali smo se za pocetak utakmice, dok su Grci navijali I lepo je bilo gledati ih. Prvo su izasli igraci Panatenaikosa, a na jugu je prokuvalo. Pocele su da lete dimne kutije na atletsku stazu, a skoro sve su bile zelene boje. Bile su I dve tri baklje, ali je velikom vecinom preovladavao zeleni dim, posto su im I klubske boje zelene. Kroz onaj dim je odjekivalo PAO,PAO,PAO...Dim se malo razisao, a oni su I dalje navijali PAO, svi sa rasirenim I uzdignutin rukama. Mi smo zvizdali I cekali Zvezdine igrace, a kada su oni I izasli nastao je zaglusujuci huk, tako da se Grci vise nisu primecivali do kraja utakmice (pogotovu sto im ni rezultat nije isao na ruku). Kako je samo eksplodirao stadion od veselja u 45-tom minutu, ne mogu vam ni opisati. Zvezda je prelepim golom Musemica povela sa 1-0, a sudija je odmah oznacio I kraj prvog dela utamice. U drugom poluvremenu Zvezda je dala jos dva gola, tako da je pobedila sa 3-0. Grcki navijaci se u opste nisu primecivali, a jedino sta se desilo na juznoj tribini, je bio incident koji su zapoceli ovi nasi na jugu, vredjajuci I provocirajuci Grke. Grci su skocili I bacili jednu baklju medju Zvezdase na drugom delu juzne tribine, koja im je odmah I vracena. Grci su posli da se biju, I to oni naj ekstremniji, ali nisu ocekivali da ce Zvezdasi sa juga isto tako skociti ka njima I pontonu koji ih je razdvajao (naravno I brojne murije izmedju njih). Bilo je tu I pesnicenja, a onda je murija uletela medju Grcke navijace, dok se sa severa orilo PLAVI,PLAVi...Ekstremne grcke navijace je smirivao I jedan njihov pop koji je dosao sa njima. Milicija ih je prebila, dok je sutradan sva Grcka stampa osudjivala miliciju da je prebila Grcke navijace, I da je preostro reagovala. Po zavrsetku utakmice igraci su dotrcali da proslave pobedu sa nama naj vernijima ispred Severne tribine. Posle utakmice na ulicama Beograda je bilo dosta tuca, I otimanja salova I ostalog znamenja Grckim navijacima. U revansu u Atini pred 70.000 gledalaca, I strasno naelektrisanoj atmosveri zbog desavanja u Beogradu Zvezda je izgubila sa 2-1, ali je do pred sam kraj bilo strasno gusto. Pao je brzo poveo sa 2-0 uz veliku pomoc golmana Zvezde Davidovica. Zvezda je tokom utakmice imala dosta sansi, a jednu takvu sansu je krunisao golom Bora Cvetkovic pred sam kraj meca, I odgonetnuo sve dileme.

PS- Na utakmici u Beogradu u par navrata iz 8.000 grckih grla je odjekivalo Partizan, Partizan. Zeleli su malo da nam napakoste, ali je tri komada lepo zvonilo. Trener im je bio Hrvat Tomislav Ivic, a skoro ceo stadion je pred kraj utakmice pevao...

Oj Ivicu, jel ti zao
Jel ti zao, jel ti zao.
Vaske ti je, kurac dao
Kurac dao, kurac dao.
Vase ti je,kurac dao...

Sezona 1986/87 (prolece) C.Zvezda – Spartak 3-1 pred 20.000 gledalaca...

STRELCI:
1-0 Mrkela 20-ti minut, 2-0 Piksi 45-ti, 3-0 Piksi 50-ti, 3-1 Nikodijevic 83-ci...

Utakmica sa Spartakom je bila prava prvenstvena sto ce reci laka utakmica. Navijali smo poprilicno dobro u vise nego solidnom KOPU, uvezbavajuci pesmice za predstojeci veliki mec sa Real Madridom na Marakni

4.3.1987 godine stadion Marakana cetvrtfinale KUPA SAMPIONA C.Zvezda-Real Madrid 4-2 sa pocetkom u 17,30 casova...

Strelci:
1-0 Bosko Djurovski 7-mi minut, 2-0 Djurovic 12-ti , 3-0 Cvetkovic 39-ti, 3-1 Sancez 66-ti, 4-1 Jankovic 83-ci (penal), 4-2 Sancez 87-mi (penal) pred mozda I preko 100.000-da gledalaca...

Za ovu utakmicu je odmah po izvlacenju parova vladala prava euforija I svaki dan se mesecima samo o njoj pricalo, a I igrana je tek na prolece. Za kartama je vladala prava jagma. Ja sam 4-5 dana pre tog meca okitio celu moju zgradu u centru Lazarevca u crveno-bele zastave. Prolaznici su non stop gledali, mada su I u predjasnjim prilikama kada igra C.Zvezda velike meceve imali isto tako prilike da bleje u zgradu okicenu Zvezdinim zastavama. Posto sam prvu godinu ponavljao, a u onu novu sto sam krenuo, skoro u opste nisam isao na nastavu. Ujutro na dan utakmice moj razredni staresina salje jednu moju skolsku iz tog odeljenja da mi prenese poruku od razrednog staresine. Porucio mi je da ako tog dana ne dodjem na nastavu posle podne kada je I mec izmedju C.Zvezde I Relala, da ce me izbaciti iz skole. Slatko sam se nasmejao na tu njegovu poruku I rekao joj da mu prenese, da sam tesko bolestan I da necu doci na nastavu nego idem na istorijski mec C.Zvezda-Real Madrid, pa ako hoce neka me izbaci iz skole,zabole me. Taj moj razredni je bio okoreli Grobar I izbacio me je iz skole posle toga, a mene bas nesto zabole. Taj dan kada se odigravala utamica sa Realom bilo je napolju neverovatno hladno, tako da je dostizala I do -20 set. Dosta sati pre pocetka meca ispred stadiona je bila strasno velika guzva. Posto je bila srasno velika hladnoca svi su skakutali I cupkali uz zvuke ulicnih sviraca-trubaca. Ispred stadiona su bile na sve strane okacene zastave C.Zvezde sa vidno ispisanim slovima gradova I mesta odakle I dolaze. Kapije za ulaz na stadion su dosta ranije bile otvorene, tako da su se stvorile dugacke vijugave kolone na sve strane, navijaca koji su hteli sto pre da udju na stadion. Kontrola na ulazima je bila rigorozna I detaljna posto je ovaj mec prenosilo preko 20-setak zemalja(Evrovizija). Odmah po ulasku na Sever navijaci su stvorili vrlo brzo ogroman kop(u roku od nekoliko minuta) koji se tako brzo sirio I povecavao... Prilikom ulaska na tribine Severa navijaci su svoje zastave polako unosili na rukama, a Sever bi tom prilikom eksplodirao otpozdravljajuci istu, a cesto I skandirajuci ime Grada odakle dolazi zastava I ljudi sa njom. Svi su imali na sebi crveno-bele salove I veliki broj drugih transparenata. Kako je odmicalo vreme iz minuta u minut Sever je bio sve puniji a zaglusujuci huk sa Severa je bio sve jaci I jaci uz hit pesmu za taj mec koja glasi:

CETVRTOGA MARTA,
U SREDU TOGA DANA
JEBACEMO BUTRAGENJA,
SANCEZA I VALDANA...

Svi koji su bili ispred stadiona zeleli su sto pre da udju na tribine. Stadion je ubrzo postao pun kao sibica. Navijalo se non stop, a prilikom izlaska Realovih igraca na teren u odelima da prosetaju terenom, zacuo se zaglusujuci huk, a oni su samo mogli predpostaviti kako ce biti za vreme meca. Priblizavao se I pocetak samog meca, a Sever se I dalje puni, a mesta vise nema. Na Severu je vec bilo preko 35.000 ljudi, a navijaci su I dalje navirali tako da je nastao veliki problem koji se odrazavao kroz talase. Kakvi su to samo talasi bili. Krene talas od zapada pa preko celog Severa sve do istoka. Kada krene taj talas od zapada, samo vidis kako ljudi padaju jedni preko drugih I sve se to priblizava ka tebi. Uplitale su se ruke I noge, spadala je obuca, naocari I mnoge druge stvari, a sve u svemu ludnica ziva. Gura od gore, pa cak I od dole, ali najgore kada krene sa zapada ka istoku, noge da polomis I iscasis... Bez obzira na sve to navijalo se bez prestanka fantasticno. Kada su na teren izasli igraci Zvezde I Reala buka je bila vise nego paklena. Posto je I Evrovizija prenosila mec sa Marakane, bio je jos veci motiv za gromoglasno navijanje. Zvezda je ubrzo povela. Slavlje se jos nije ni stisalo a sudija je dosudio penal za Real Madrid. Sa Severa se orilo DIKO MAJSTORE a lopti je prisao Hugo Sancez. Opalio je po lopti a Dika Stojanovic mu odbrani penal dok je lopta daleko od gola izbijena. Sudija je nesto u tom momentu svirao, ali su igraci nastavili da igraju posto se u grotlu Marakane nije cula njegova pistaljka. Nedugo zatim 2-0, pa odmah I 3-0, tako da je atmosveru na stadionu u tim momentima tesko recima opisati. Poluvreme je zavrseno a sa svih strana Marakane se orilo "TRI NULA, TRI NULA JE ZA NAS" dok je na semaforu blicalo tih 3-0!!! Pocelo je I drugo poluvreme tako da je Real iz jedne akcije u 66-stom minutu preko Sanceza smanjio na 3-1. Posle tog pogotka Reala podrska Zvezdi u opste nije jenjavala. U jednom Zvezdinom kontranapadu u 83-cem minutu sudija Heket dosudjuje penal za Zvezdu nad Boskom Djurovskim. Na stadionu veliko odusevljenje, a lopti prilazi Jankovic. Jankovic je opalio po lopti koja se jako odbila u polje, dosta navijaca je u prvom momentu sa nevericom gledala, misleci da je lopta udarila u stativu I vratila se u polje igralista. Bio je to pogodak, ali se lopta odbila od one sipke sto drzi mresu. U tim trenutcima su svi na stadionu bili zadovoljni sa tim rezultatom prizeljkivajuci sto brzi kraj utakmice. U 87-mom minutu igraci Zvezde gube loptu na aut liniji kod svog gola koja dolazi do igraca Reala, koji sa njom ulaze u Zvezdin sesnesterac a sudija Heket na opste iznenadjenje svira izmisljeni penal za Real. Stekao se utisak da je jedva docekao da ga dosudi. Ceo stadion je burno reagovao uz proteste igraca zvezde, ali to nije nista vredelo. Orilo se stadionom opet ono DIKO MAJSTORE kao I POMOZI BOZE ali ovaj put je Hugo Sancez bio precizan za 4-2. Posle par minuta utakmica je bila zavrsena a navijaci Zvezde nisu bili ni srecni a ni preterano tuzni. Kolone navijaca su se kretale na sve strane po izlasku sa stadiona I svi su pravili kombinaciju kako bi moglo biti u revansu. A u revasu je bilo ovako:

MADRID: Real – C.Zvezda 2-0 pred 120.000 gledalaca...

STRELCI:
1-0 Butragenjo u 5-tom minutu I Sanciz u 62-gom za 2-0, tako da smo ispali...


A u Madridu je bilo I ovako (iz novinskog izvestaja):


TUCA NAVIJACA POSLE UTAKMICE

Po zavrsetku utakmice na stadionu "Santjago Bernabeu" u Madridu doslo je prvo do verbalne carke navijaca Reala I C.Zvezde, a onda I do pocetka tuce. Zahvaljujuci vodji puta jugoslovenskih navijaca, Bosku Vukoticu iz "Putnika", koji je blagovremeno doveo konjicku I ostalu policiju, guzva je rasciscena, srecom sa laksim povredama pojedinaca na obe strane.

CRVENA ZVEZDA – AARAU 2-0 18.9.1985 u prvom kolu Kupa Kupova pred 45.000 gledalaca...

Posto je C.Zvezda osvojila Kup Jugoslavije stekla je pravo ucesca u Kupu Kupova. Za protivnika u prvom kolu ovog takmicenja je dobila Svajcarskog predstavnika AARAU iz istoimenog grada. Ovaj klub je inace bio drugoligas, pa onda upada u prvu Svajcarsku ligu I iste godine osvaja I Kup te zemlje, tako da je na taj nacin I stekao pravo ucesca. Toga dana kada sam sa drustvom kretao ka stadionu bile su primetne kolone navijaca C.Zvezde iz citave zemlje koje su se slivale ka stadionu. Posto se priblizavao pocetak utakmice I posto se sa Severa orio neodoljivi HUK, resili smo da udjemo. Odmah po ulasku natrcim na nekoliko momaka iz prve ekipe sa lepim kacketima I nekim drugim drangulijama FC AARAU. Rekli su mi da su se iznenada pojavila dva autobusa sa navijacima AARAU-a (nismo ni ocekivali da ce doci), tako da su ih napali I otimali im sta god su stigli od transparenata. Nisam mogao lako da prezalim sto nisam bio prisutan kada se to desilo. Na samom stadionu se okupilo preko 45.000 ljudi tako da je od samog pocetka bila dobra atmosvera I odlicno navijanje. Zastave su bile pokacene sa natpisima gradova I mesta odakle su navijaci Zvezde dosli. Utakmica je zavrsena pobedom C.Zvezde sa 2-0 uz vrlo slabu igru, tako da su sutradan u novinama bili hvaljeni navijaci C.Zvezde za izvanrednu podrsku koju su pruzili igracima Zvezde. Inace Svajcarci su dali auto gol, dok je drugi dao Bosko Djurovski. Ono malo Svajcarskih navijaca sto je doslo, bilo je smesteno na zapadnu tribinu I jedva su se primecivali. Posto je Zvezda u revansu igrala 2-2, prosla je u drugo kolo, ali tek tada nastaju veliki problemi. Miralem Zjajo koji je iz Iskre Bugojno presao u Zvezdu po tvrdnjama ovih iz Iskre nije pravilno registrovan a igrao je protiv AARAU-a. Iskra je najavila cak I zalbu UEFI, a to su odmah ucinili Svajcarci bez obzira sto su na terenu bili potuceni. Posle silnih peripetija I pretnji iz UEFE ispalo je najbolje po Zvezdu, sto znaci da je ta registracija bila po propisima I da se Zvezda konacno plasirala u to drugo kolo gde je trebalo da odmeri snage sa Danskim LINGBIJEM...

Jesen 1985 godine C.Zvezda-Lingbi Danska 3-1 pred 30-35.000 gledalaca u drugom kolu Kupa Kupova...

Strelci za Zvezdu: Sugar, Nikolic I Djurovic...

Posle velikih peripetija oko Miralema Zjaje, Zvezda se napokon sastala u drugom kolu Kupa Kupova sa Lingbijem iz Kopenhagena. Na dan odigravanja ovog meca vreme je bilo vrlo tmurno, pravo jesenje. Na ovaj mec sam sa drustvom stigao malo ranije, tako da smo se malo ispred Severne tribine zezali sa sibicarima, koje smo posle toga oterali sa stadiona. Masa je pocela ubrzano da se skuplja, jer se polako I pocetak meca priblizavao. C.Zvezda je dobila mec sa 3-1, a navijanje je bilo super dobro. Pevale su se razne pesme, pocev od Zvezdinih pa do Tamo daleko itd, itd... tokom samog meca svaki Zvezdin napad, sanse I golovi, propraceni su velikim hukom sa Severne tribine. Po zavrsetku meca igrace smo ovacijama ispratili u svlacionice uz povike: IDEMO DALJE... Na ravans utakmici u Kopenhagenu pred 10.000 gledalaca (od toga 5.000 bilo nasih gastosa) C.Zvezda je prvo poluvreme gubila sa 2-0 sto je bio pravi sok za oko 5.000 navijaca C.Zvezde na stadionu, a jos vece iznenadjenje I razocarenje za nas pored radio prijemnika. U drugom poluvremenu je doslo sve na svoje mesto posto je nasa C.Zvezda dala dva gola za 2-2 I prolaz u trece kolo Kupa Kupova.

Pred odlucujuci mec u Zagrebu (ko ce u kup Uefa) Dinamo-C.Zvezda 1-2 sezona 1986/87...

Odrzan je sastanak navijaca C.Zvezde kojem sam I ja prisustvovao. Sastanak je odrzan u bastici kod sljakanog terena. Tu basticu I pljeske u kamp kucici drzao je trenutni golman Zvezde Davidovic. Po pitanju tog Zagreba smo se do tancina sve dogovorili, ali je pao dogovor I oko jos jedne stvari. Dogovorili smo se da na sledecoj utakmici na Marakani odmah posle Zagreba, protiv Zelje 6-1 35.000 gledalaca, kop sa Severo-Istoka pomerimo skroz na suprotnu stranu Severa, na blok do Severo-zapada . Posto se masa protiv Zelje nakupila krenuli smo ka tom pomeranju ljudi, ali smo zastali negde kod onog tunela ispod severa, utvrdivsi da je tu negde po sredini I najbolje.

Sezona 1986/87 (prolece) C.Zvezda – Sarajevo 2-3 pred 8.000 gledalaca.

STRELCI:
1-0 Radovanovic 32-gi minut, 2-0 Piksi Stojkovic 36-ti (penal), 2-1 Nedic 60-ti, 2-2 Jakovljevic 64-ti (penal), 2-3 Jakovljevic 85-ti (penal)...

Razocarani ispadanjem iz polu finala Kupa Jugoslavije samo pre par dana na Marakani, od Hajduka 0-1 u regularnom toku, I onda poraz na penale 5-6, navijaci C.Zvezde su dosli u vrlo malom broju na utakmicu protiv Sarajeva. Bili su svi razocarani jer je Zvezda taj prvi mec u Splitu dobila sa 2-1. Bilo kako bilo svi koji su dosli taj dan na Marakanu, ocekivali su od ove utakmice sa Sarajevom pocetak serije pobeda. Na Severu do Istoka se napravio solidan Kop I pocelo se sa navijanjem. C.Zvezda je nosena nasom podrskom dobila prvo poluvreme sa 2-0 I gotovo svi na stadionu su bili sigurni da ce mo osvojiti dva boda, I zapoceti pobednicki niz. U drugom poluvremenu na stadionu pravi "SOK". Sarajevo postize tri gola I pobedjuje sa 3-2. Odmah su se pocele vrteti price, da Zvezda vraca bodove Sarajevu itd, itd... Igrace smo sa terena ispratili gromoglasnim zvizducima I velikim negodovanjima. Razisli smo se kucama u nadi da ce ta pobednicka serija, vec jednom krenuti.

Sezona 1986/87 prvo kolo prolecnog dela prvenstva Jugoslavije.

CRVENA ZVEZDA – PRISTINA 0-0 pred 35.000 gledalaca...

Na premijernoj utakmici prolecnog dela prvenstva na Marakani skupio se veliki broj navijaca Crvene Zvezde(preko 35.000). Crvena Zvezda je imala uspesne zimske pripreme-turneje po Engleskoj, Belgiji I Francuskoj. Na toj turneji su pobedili cak I Manchester United na Old Trafordu pred 25.000 gledalaca, golom Jankovica. Navijaci Manchestera su posle tog meca burnim aplauzima ispratili igrace C.Zvezde u svlacionice, dok su im ovi otpozdravljali. Svi prisutni na stadionu su se nadali kanonadi golova protiv Pristine, ali od toga nije bilo nista. Po zavrsetku meca igraci su ispraceni u svlacionice zestokim protestima I zvizducima. Inace na tom mecu je bila I grupica siptara na Severu do samog Zapada,(ne klasicni navijaci, nego oni sto su rintali po Beogradu) koji su se povremeno oglasavali I navijali za Pristinu, uz ogromno obezbedjenje murije. Mi smo u nekoliko navrata kretali ka siptarima sa tadasnjeg kopa na Severo-Istoku, ali je to komunisticko obezbedjenje tada bilo isuvise veliko. Inace tokom celog tog meca na Severnoj tribini je bila vise nego napeta atmosvera uz razne skandirane slogane, za koje se tada odmah islo na izdrzavanje zatvorske kazne u Padinskoj Skeli.

поздрав брато, поздрав из Пловдив

надам се да ти биде интересно овоje инфо од Ботев Пловдив (Trakija кao je бил комунистечки назив клуба) вебсайт за утакмици Звезда-БПФК 1987 година.


transcopied from The Glas Newspaper, Oct 1987:

Citat:


В турнира за Купата на УЕФА през сезон 1987/88 г. съперник на БПФК е силният отбор на Цървена Звезда. В тогавашния състав на звездашите са редица футболисти, които по-късно през 1991 ще спечелят КЕШ – вратарят Стеван Стоянович, защитниците Рафик Шабанаджович и Марович, халфовете Драгиша Бинич и Робърт Просинечки. Освен тях в отбора по същото време играят звездите на югославския национал Драган Стойкович-Пикси, Митар Мъркела, Боро Цветкович и Милко Джуровски.

Първа 1/32-финална среща от турнира на УЕФА в гр. Белград.

Звезда: 1. Стоянович, 2.Кърджевич, 3.Марович, 4.Шабанаджович, 5.Милоевич, 6.Радованович, 7. Бинич, 8. Просинечки, 9.Цветкович, 10.Стойкович, 11.Джуровски .
БПФК: 1. Милан Каратанчев, 2.Трифон Пачев, 3.Славчо Хорозов, 4.Благой Блангев (74 – Иван Кочев), 5.Запрян Раков, 6.Марин Бакалов, 7. Тодор Зайцев (76 – Борис Хвойнев), 8.Георги Георгиев, 9.Ивайло Стойнов, 10.Петър Зехтински, 11.Атанас Пашев.

Голове: 1:0 Радованович (57); 2:0 Шабанаджович (60); 3:0 Цветкович (71).
Рефер: Петреску (Румъния); стадион "Цървена звезда" – 35 000 зрители.
Жълт картон: Радованович.

Първото полувреме е доста слабо откъм футболни достойнства, но картината през второто част е по-различна. "Звездашите" са амбицирани след загубата си в югославското първенство на свой терен от Риека, което не се е случвало в последните десет години. В отбора на Ботев се чувства липсата на продадените в Португалия и Кипър нападатели Костадинов и Пехливанов. В мача се открояват Пикси Стойкович и обявеният за най-добър млад играч на Световното за младежи до 20 г. в Чили и световен шампион оттам Робърт Просинечки. "Канарчетата" имат също свойте шансове. Още във 2-та минута Ивайло Стойнов удря напречната греда, а удари на Стойнов и Георгиев през второто полувреме са спасени с вещина от Стоянович.

=======================================

Втора 1/32-финална среща от турнира на УЕФА в гр.Пловдив.

БПФК: 1.Милан Каратанчев, 2.Иван Кочев, 3.Славчо Хорозов, 4.Благой Блангев (46 – Борис Хвойнев), 5.Запрян Раков, 6.Марин Бакалов, 7.Тодор Зайцев, 8.Георги Георгиев, 9.Ивайло Стойнов, 10.Петър Зехтински, 11.Атанас Пашев.
Звезда: 1.Стоянович, 2.Кърджевич, 3.Марович, 4.Радованович (74 – Комадинич), 5.Милоевич, 6.Кривокапич, 7.Бинич, 8.Шабанаджович, 9.Цветкович, 10.Просинечки, 11.Джуровски .

Голове: 0:1 Джуровски (37); 1:1 Пашев (56 – дузпа); 2:1 Георгиев (66); 2:2 Бинич (81).
Рефер: Германакос (Гърция); Голямата къща – 40 000 зрители.
Жълти картони – Пашев , Бинич , Кривокапич , Комадинич .

Както и в първия мач така и във втория , второто полувреме е доста по качествоно от първото. В герой на мача се превръща вратарят на гостите Стоянович, който спасява и безнадеждни топки. В 64-та минута Наско Пашев пропуска дузпа, а малко по-късно фрапиращ пропуск прави и Тодор Зайцев. Така "канарчетата" не съумяват да запишат победа срещу именития си противник и да възнаградят отличната си игра в този мач.



Тренерите след мача:

Иван Глухчев: "Задачата ни в този мач бе да не допуснем гол и да гоним победата. Голямото напрежение повлия обаче на играчите, а и лошият шанс ни попречи да реализираме толкова чисти голови положения. Показахме добър футбол срещу голям отбор, какъвто е Цървена звезда."

Велибор Васович: "Игра се джентълменски футбол. Пловдив има добър отбор и силни играчи като Зайцев, Георгиев, Пашев и Запрян Раков.


transcopied from The Glas Newspaper, Oct 1987:

Ovo mi je poslao navijac Boteva na privatnu poruku, na Delije netu. Tice se vec opisanog dvomeca izmedju Zvezde i tadasnje Trakije.

Evo Braco malo novinskog podsecanja...

21.12.1988 Crvena Zvezda – Partizan ( revans utakmica Kupa jugoslavije ): Jedan sat po zavrsetku utakmice milicioneri su morali intervenisati u restoranu McDonald's zbog krajnje drskog ponasanja navijaca Crvene Zvezde. Nekoliko minuta kasnije doslo je do susreta vece grupe navijaca na beogradskom trgu Slavija. Uspesnom acijom organa reda izbegnute su nezeljene posledice.


27.11.1988 Napredak Krusevac – Crvena Zvezda: Milicioneri su uz dosta problema vratili na tribine grupu od oko 40 navijaca Crvene zvezde koja je u poluvremenu utakmice usla u teren.


30.10.1988 Hajduk Split – Crvena Zvezda: S'glavne beogradske zeljeznicke stanice vraceno je oko 60-setak navijaca Crvene zvezde iz preventivnih razloga. Po zavrsetku utakmice, grupa navijaca Hajduka kamenjem je ispratila goste iz Beograda iz obliznjeg parka kod zeljeznice stanice.


30.11.1988 Partizan - Crvena Zvezda (Kup Jugoslavije): Posle utakmice doslo je do masovnog sukoba vece navijacke grupe. Na srecu, nije bilo puno teze povredjenih.


9.10.1988 Partizan – Crvena Zvezda: U nizu sukoba navijaca dva beogradska kluba po zavrsetku utakmice pomoc lekara zatrazilo je oko 30-setak lica. Najteze je prosao jedan navijac Partizana koji je uboden nozem u predelu trbuha od strane maloletnog navijaca Crvene Zvezde.


12.6.1988 Sutjeska – Crvena zvezda: Pre pocetka Niksicke utakmice u stanicu milicije su privedena tri navijaca Crvene zvezde koji su auto-lak sprejem pisali po fasadama zgrada. Na stadionu je teze povredjen jedan milicioner koga su navijaci iz Beograda pogodili tvrdim predmetom u lice. Po zavrsetku utakmice navijaci iz Niksica organizovali su hajku na goste. Nekoliko lica je lakse povredjeno. Na zeljeznickoj stanici grupa navijaca Crvene Zvezde razbila je nekoliko prozora na ulasku u stanicu. Kako bi se izbegli neredi vece vrste, organi milicije poslali su gostujuce navijace vanrednim autobusima za Titograd da tamo cekaju voz za Beograd. Tom prilikom kamenovani su autobusi, a jedan navijac Crvene Zvezde je teze povredjen.

-MILAN – CRVENA ZVEZDA. Navijacki listovi su napisali da navijaci Crvene Zvezde nisu opljackali pojedine supermarkete u centru Milana, vec da su ih opustosili, kao sto su to ucinili barbari s'Rimom. Neposredno pre pocetka utakmice uhapsena su tri navijaca iz Beograda kod kojih su pronadjeni nozevi, celicne opruge, lanci I petarde.


-CRVENA ZVEZDA – MILAN ( Kup Sampiona). Dan uoci utakmice, radnici GSUP-a su u jednom privatnom stanu zaplenili vecu kolicinu zapaljive navijacke opreme. Tom prilikom privedeno je sest clanova navijacke grupe Ultras.


-CRVENA ZVEZDA – MILAN ( ponovljena utakmica ): Nezadovoljni krajnim rezultatom, veca grupa navijaca Crvene Zvezde teze je povredila jednog, a lakse dvojicu milicionera. Milicioneri su te povrede zadobili raznim tvrdim predmetima koje su domaci navijaci bacali na goste iz Italije.

Sezona 1986/87 C.Zvezda-Vardar 1-0 srelac dragan Stojkovic-Piksi pred 30.000 gledalaca...

Posle Sajberovih sankcija I oduzimanja Zvezdi I Partizanu po 6-st bodova prvi na tabeli je bio Vardar iz Skoplja, sa ubojitim tandemom Ringov-Pancev. Vardar je te godine stvarno bio jak, mada ne jaci od Zvezde I Partizana, ali odmah iza njih. Na tu utakmicu je stiglo I oko 100-tinak navijaca Vardara. Imali su kod sebe dva-tri bubnja I onako musavi su nam bili smesni (celo vreme smo im se smejali na njihovom izgledu I ponasanju), jer po prvi put dolaze u Beograd. Nismo ni pokusavai da ih diramo jer su bili bas ispod naseg nivoa, onako jadni I musavi (skoro sve ljudi-obicne pristalice). Celu utakmicu smo im skandirali BUGARI, BUGARI... Ovo je bio poslednji Zvezdin mec pred revans u Madridu protiv Reala.

6.3.1988 godine stadion Marakana 30.000 gledalaca u prvom kolu prolecnog dela sampionata.

CRVENA ZVEZDA-HAJDUK SPLIT 1-1 pa onda kaze sledece:

Posle derbija Zvezda-Hajduk

NAVIJACI KAMENOVALI TRANVAJ
Zbog nacionalistickih ispada dvojica navijaca "crveno-belih" kaznjeni sa po 30 dana zatvora*

Crvenoj Zvezdi bod, Hajduku bod.
Zadovoljni su igraci oba tima, dobice premije za bod. Ali sta je sa publikom? Da li su navijaci zadovoljni derbijem? Ocito nisu. Bio bi ovo kraci izvestaj sportskog izvestaca. Slicno "govori",medjutim,I zapisnik GSUP-a. naime,jos u toku utakmice C.Zvezda-Hajduk bilo je posla za milicionere. Zbog javnog I neprijateljskog istupanja na nacionalistickoj osnovi, sa stadiona su udaljeni Radomir Kekic (33) I Milenko Radovanovic (29), obojica iz Curuga. Vec su kaznjeni sa po 30 dana zatvora. U stanicu milicije priveden je I jedan mladi navijac, jer je pokusao da unese dimnu bombu. Sa milicionarima su imali posla I petorica pijanih navijaca. Ipak, kamenovanje tramvaja u Bulevaru JNA predstavlja najruzniju sliku koju je grupa Zvezdinih navijaca pruzila svojim sugradjanima. Da li iz zelje za nestlavnim revansom hajdukovcima, ili pak, iz cistog besa, tek neduzni tramvaj je ostao bez stakala... U prostorijama GSUP-a nalazi se sedam navijaca, za koje se predpostavlja da su ucestvovali u ovim huliganskim ispadu. Milicioneri utvrdjuju ko je I koliko kriv,ali ne bi bilo na odmet,ni da se sportski klubovi pobrinu o ponasanju svojih igraca I navijaca.
NOVINAR S. R. Preneo izvestaj GSUP-a BEOGRAD

ISTORIJA DELIJA

Sportsko društvo Crvena Zvezda ustanovljeno je 4. 3. 1945. kao rezultat napora omladinaca Beograda da osnuju sportsku ustanovu koja ce zaokupiti njihovu paznju. Pri samom osnivanju kluba stvorena je sekcija clanova-prijatelja SD Crvena Zvezda koja je brojala stotinjak vernih pristalica crveno-belih,koji pocinju da prate klub na svim gostovanjima. Grupu navijaca su sacinjavali burzujska i radnicka klasa, ali kroz nekoliko godina radnicka klasa istice sebe kao prvi tim navijaca Crvene Zvezde. U pocetku Zvezdini navijaci su prozvani Cigani. Protivnicki navijaci su pokušavali da vredjaju Zvezdaše povicima "Cigani", ali im je na to odgovarano "Mi smo cigani, najjaci smo, najjaci..."

Pocetkom 1950-tih godina sagradjen je stadion Crvene Zvezde, poznatiji kao Marakana, i Crvena Zvezda i njeni navijaci konacno dobijaju svoj dom. Marakana je jedan od najvecih stadiona u Evropi. Tokom 1950-tih i 1960-tih dolazi do diferencijacije navijaca izmedju pravih vatrenih navijaca i samo gledalaca. Najvatreniji navijaci se grupisu na severoistoku stadiona.

1970-tih godina zavrsava se krovna konstrukcija na stadionu i onda se navijaci sele na severnu tribinu stadiona gde prave KOP, koji se i dan danas nalazi na starom mestu i odakle pocinje svo navijanje i ludilo na stadionu. Kafana Beli Grad postaje znacajno mesto za navijace Zvezde. Samo su vodje i clanovi prvog tima imali pravo da sede u Belom Gradu. Beli Grad je mesto gde su se navijaci skupljali pre utakmica i odakle su zajedno, predvodjeni vodjama, isli na utakmice. Prve tuce i incidenti izmedju navijackih grupa zabelezeni su bas '70-tih godina. Tuce su cesto izbijale i na samom stadionu ne samo van njega. Prvi tim Zvezdinih navijaca moze ponosno reci da nije izgubio nijednu tucu do sada. Tokom '70-tih godina Zvezda postaje veliki Evropski tim. Stize i do polufinala Kupa Evropskih Sampiona, ali posle brilijantnih 4:1 u Beogradu protiv PAO-a, Zvezda gubi u Atini sa neverovatnih 3:0 i tako ispada iz takmicenja i baca svoje najvernije navijace u ocaj. Ali i pored toga navijaci negube veru u svoju Zvezdu. Prate je na gostovanjima u Atini, Madridu, Liverpulu..... Gde god da igra, Zvezda je uvek imala fenomenalnu podrsku svojih navijaca, koji su je bodrili i u pobedi i u porazu.

1980-tih godina formirane su dve grupe navijaca, ULTRAS i RED DEVILS. Ultrasi su forsirali italijanski fazon navijanja (koreografija, bakljade, duge melodicne pesme itd.), dok su Red Devilsi vise furali engleski stil navijanja sto je bio ubijanje od alkohola i lakih droga i prebijanje protivnickih navijaca. Krajem 1980-tih stvorena je i treca grupa koja je nazvana ZULLU WARRIORS. Svi zajedno su pratili Crvenu Zvezdu svuda po svetu Tokio, Pariz, London, Madrid, Barselona, Milan, Atina ... Kraj '80-tih je obelezen jakim pojacanjem nacionalizma u Jugoslaviji. Politika i polliticke stranke su pocele da se "uvlace" na stadione. Situacija u zemlji je pocela da izgleda vrlo lose. 7. Januara, 1989., na Srpski Bozic, tri grupe navijaca (Ultras, Red Devils, i Zullu Warriors) su odrzali sastanak na kome su odlucili sledece. Prva odluka je bila da se sve tri grupe ujedine pod jednim imenom DELIJE-SEVER. Druga odluka je bila da se politika i politicke stranke drze dalje od Zvezde i da se nikada neulazi u bilo kakvu koaliciju sa bilo kojom politickom strankom ili politickom organizacijom. Treca stvar o kojoj su se dogovorili je da se na stadionu pominju samo imena Zvezde, Beograda, i Srbije, u svim pesmama, skandiranjima, transparentima itd.. Poslednja i cetvrta odluka bila je da se Delije deklarisu kao ekstremni Srpski nacionalisti, kao sto su oduvek i bili. Uskoro se otvaraju prostorije za sastanke navijaca, informativni centar za navijace, prodavnica navijackih rekvizita, i pocinje stampanje navijackih clanskih karata.

Neke navijacke grupe u Hrvatskoj su stupile u koaliciju sa politickom strankom. Veoma ozbiljni i tragicni incidenti su poceli da se dogadjaju na stadionima sirom Jugoslavije. Vrhunac svega je bio incident koji se dogodio 13. Maja, 1990. na stadionu Dinama (Maksimir) u Zagrebu kada je utakmica izmedju Zvezde i Dinama odlucivala o novom sampionu drzave. Medjutim utakmica je prekinuta pre nego sto je i pocela zbog ogromne tuce navijaca na stadionu. Sve je pocelo kada su Dinamovi navijaci BBB (bad blue boys) poceli da gadjaju kamenicama Delije koji su bili smesteni na nizem nivou juzne tribine stadiona. Delija je bilo mnogo, kao i uvek na svakom Zvezdinom gostovanju, ali domacih navijaca je bilo vise. Iako ih je bilo mnogo manje Delije se probijaju na gornju tribinu, koja je posle "posete" Delija ostala skroz demolirana, i pocinju tucu sa BBB. Ceo incident je zabelezila televizija gde se jasno moglo videti da su Delije ubile BBB od batina iako je bed blue bojsa bilo mnogo vise.

U sezoni 1990-91 Zvezda poklanja najveci i najbolji dar svojim Delijama tako sto postaje Evropski i Svetski sampion. Delije su u velikom broju svuda pratile Zvezdu kao i uvek, Cirih, Glazgov, Drezden, Minhen, skroz do finala Kupa Evropskih Sampiona u Bariju, Italiji, na stadionu Sveti Nikola. Na revans susretu polufinala KES-a Delije prave do tada nevidjenu bakljadu na bilo kom stadionu u svetu. U Bari se islo na sve moguce i nemoguce nacine. Avionima, automobilima, vozovima, brodovima, cak i biciklama. Desetine hiljada Delija je jednostavno okupiralo Bari, i Bari je na dan finala postao pravi Srpski grad. Francuskih navijaca nije bilo nigde jer su im Delije ranije tog dana uterale strah u kosti kada je doslo do "bliskog" susreta izmedju Francuza i Delija, gde su Francuzi izgubili desetine svojih zastava i transparenata. Tokom utakmice se jasno moglo videti da Francuzi nisu ni blizu navijackog nivoa na kom su Delije. Na TV-u se videlo ko je najbolja navijacka grupa sveta jer se cula pesma i navijanje samo jedne grupe navijaca DELIJA! Francuzi su cesto (sto se takodje moglo videti) i fotografisali suprotnu tribinu na kome su bile Delije, diveci se zastavama, bakljadon, i navijanjem uopste. Na toj utrakmici Delije su prezentovale svetu najvecu nacionalnu zastavu ikada vidjenu na nekom stadionu. Posle osvajanja Evrope na redu je bio i svet. Delije u ogromnom broju prate Zvezdu cak do Tokija (Japan) gde zvezda postaje sampion sveta Decembra te godine.

Nazalost posle tih trijumfa poceo je rat u Jugoslaviji. Mnogi clanovi Delija odlaze na ratiste i mnogi daju zivot za majku Srbiju. Daleko su poznate price o hrabrosti Delija na frontu. Oni i legende o tim junacima ce zauvek biti u srcima Delija. Tokom rata Srbija je bila pod sankcijama sto je znacilo i zabrana takmicenja nasih timova u internacionalnim kupovima na teritoriji Srbije. Cak i u takvim nemogucim uslovima Delije prate Zvezdu i u Sofiju i u Segedin na utakmice, i Zvezdi zamalo izmice jos jedno finale KES-a. Ali onda sankcije postaju mnogo ostrije i sledi zabrana svim nasim timovima da se takmice u bilo kom internacionalnom takmicenju. Zivot u Jugoslaviji postaje nemoguc ali Delije i pored svega nalaze nacine da prate svoju Zvezdu po stadionima Jugoslavije. Tih godina Delije sve masovnije pocinju da prate i kosarkaski, odbojkaski, rukometni, i vaterpolo tim. Posle rata i uklanjanja sankcija nova mladja ekipa Delija se pojavljuje na stadionima koja je zajedno sa starom bila spremna da opet posle nekoliko godina odsustva pokaze svetu ko je najbolja navijacka grupa. Prvo gostovanje van granica bilo je u Ðeru, Madjarskoj, gde su Delije isle da bodre Zvezdin rukometni tim. Posle toga Delije priredjuju nevidjeni i neverovatni spektakl protiv Kajzerslauterna i Barselone. Na revans susretu protiv Barse u Beogradu Delije prave dosada nevidjenu i najbolju koreografiju svih vremena u svetu. Sve cetri strane stadiona su bile razlicite. To kasnije ponavljaju protiv Ekerena, normalno opet uz razlicite slike od onih protiv Barse. Delije su pocele i da stampaju svoj list za navijace nazvan "Pune Tribine Ludih Navijaca". Delije su se opet vratile na sam vrh sveta sto se tice navijackih grupa. Mnogi listovi raznih navijaca sirom sveta ilustruju slike Delija i Zvezde sto je znak da imaju veliko postovanje prema nama DELIJAMA i ZVEZDI. Vodjeni sloganom-"ZVEZDA JE ZIVOT, OSTALO SU SITNICE", Delije se vracaju jaci nego ikad, spremni da pokazu svima koliko vrede.


Najpoznatiji i najveci Delija svih vremena cika Mile Srbin



Glasilo navijaca Crvene Zvezde "PUNE TRIBINE LUDIH NAVIJACA". Prvi broj ja izasao u Martu 1997. godine.

http://crvenazvezda.tripod.com/Razneslikedelija.html


PS-Ovaj tekst o istorijatu Delija sam izvukao sa ovog linka, a rec je o sajtu DELIJE SEVER. U ovom tekstu pise i to da je onaj mec u Zagrebu, kada je bio prekid, bio odlucujuci za titulu. Zvezda je vec pre tog meca bila buduci prvak zemlje. Onaj koji je tekst i postavio, sigurno je mislio na to da su se te sezone za prvo mesto borili Zvezda i Dinamo.

Stadion  Crvene Zvezde u leto 1986 godine.

Reprezentacija – Reprezentacija Beograda 7:2
Gledalaca: preko 25.000

Odmah po prelasku Milka Djurovskog iz Zvezde u Partizan bio je zakazan I ovaj revijalni mec. Danima su mediji palili javnost povodom nastupa Milka na tom mecu, ali ovaj put kao Partizanovog igraca u reprezentaciji Beograda. Za taj mec su bile zatvorene samo kapije od juzne tribine, dok su sve ostale tri bile otvorene za publiku. Odmah po nasem ulasku na severnu tribinu pocelo je nevidjeno vredjanje Milka I pored toga sto je do pocetka meca bilo jos poprilicno dosta vremena. Necu ni da vam s'pominjem kako je to sve izgledalo kada su igraci istrcali na teren Marakane. U jednom momentu na samom pocetku meca zacu se skandiranje Milko Djurovski, Partizan... Bila je to sacica grobara od njih 20-setak koji su se usunjali na sever I koji su sedeli u samom cosku severo-zapada. Mi smo odmah svi skocili iz ondasnjeg kopa (kop je bio vise nego dobar) koji se nalazio na severo - istoku I krenuli ka njima, ali se tu odmah jos vecom brzinom stvorilo dva kordona murije po sredini severa, onako uspravno (bili su spremni murijasi na incidentne situacije, jer se tako nesto I ocekivalo, a I na samom stadionu I okolo njega je bilo bas poprilicno dosta murijasa). Varnicilo je izmedju nas I murije tokom citavog meca, a bilo je I uhapsenih. Grobari su sedeli celo vreme I nisu se vise ni oglasavali jer je sve okolo vrilo. Koliko je zapaljiva atmosvera I vredjanje Milka bilo govori I cinjenica da je igru morao da napusti posle samo 20-setak minuta igre (nije vise mogao da izdrzi uvrede). Bilo je raznih pogrdnih povika na njegov racun, a kao na primer:

PUSI MILKO KO TE JEBE,
MOZE ZVEZDA I BEZ TEBE...

Kada je po izlasku sa terena Milko krenuo u svlacionicu ceo stadion je grmeo od pogrda na njegov racun. Inace reprezentacija je pobedila sa 7:2 uz par lepih golova...

Stadion  Crvene Zvezde u leto 1986 godine.

Reprezentacija – Reprezentacija Beograda 7:2
Gledalaca: preko 25.000

Odmah po prelasku Milka Djurovskog iz Zvezde u Partizan bio je zakazan I ovaj revijalni mec. Danima su mediji palili javnost povodom nastupa Milka na tom mecu, ali ovaj put kao Partizanovog igraca u reprezentaciji Beograda. Za taj mec su bile zatvorene samo kapije od juzne tribine, dok su sve ostale tri bile otvorene za publiku. Odmah po nasem ulasku na severnu tribinu pocelo je nevidjeno vredjanje Milka I pored toga sto je do pocetka meca bilo jos poprilicno dosta vremena. Necu ni da vam s'pominjem kako je to sve izgledalo kada su igraci istrcali na teren Marakane. U jednom momentu na samom pocetku meca zacu se skandiranje Milko Djurovski, Partizan... Bila je to sacica grobara od njih 20-setak koji su se usunjali na sever I koji su sedeli u samom cosku severo-zapada. Mi smo odmah svi skocili iz ondasnjeg kopa (kop je bio vise nego dobar) koji se nalazio na severo - istoku I krenuli ka njima, ali se tu odmah jos vecom brzinom stvorilo dva kordona murije po sredini severa, onako uspravno (bili su spremni murijasi na incidentne situacije, jer se tako nesto I ocekivalo, a I na samom stadionu I okolo njega je bilo bas poprilicno dosta murijasa). Varnicilo je izmedju nas I murije tokom citavog meca, a bilo je I uhapsenih. Grobari su sedeli celo vreme I nisu se vise ni oglasavali jer je sve okolo vrilo. Koliko je zapaljiva atmosvera I vredjanje Milka bilo govori I cinjenica da je igru morao da napusti posle samo 20-setak minuta igre (nije vise mogao da izdrzi uvrede). Bilo je raznih pogrdnih povika na njegov racun, a kao na primer:

PUSI MILKO KO TE JEBE,
MOZE ZVEZDA I BEZ TEBE...

Kada je po izlasku sa terena Milko krenuo u svlacionicu ceo stadion je grmeo od pogrda na njegov racun. Inace reprezentacija je pobedila sa 7:2 uz par lepih golova...

CRVENA ZVEZDA – ROZENBORG  4-1
5.11.1986 godine sa pocetkom u 17,00 casova
Osmina finala kupa sampiona
Gledalaca: 37.000

Za ovaj mec je bio vezan I jedan interesantan dogadjaj, a za nas Zvezdase vrlo prijatan. Na utakmicu u Beograd je iz Trondhajma odakle je I Rozemborg, stigao Norvezanin koji navija za nasu Crvenu Zvezdu. Tom prilikom igracima C.Zvezde poklonio je lososa. Utakmicu je posmatrao iz loze, sa Zvezdinim funkcionerima. Bio je sav okicen u crveno-belo, dok je u ruci drzao svetlecu Crvenu Zvezdu. Vreme tog dana je bilo pomalo maglovito, a protivnik preslab za Crvenu zvezdu. Na Severu sam u toku utakmice spazio dva nasa momka tada mog uzrasta, sa rasirenim salovima Rozenborga. Bilo mi je krivo sto tako mali klub ima tako lepe salove, a nasa C.Zvezda neke krpice ispred stadiona. Navijanje na samom mecu je bilo solidno I pored toga sto je protivnik bio preslab.