kod nas u NS najbolji za grafite su bili DNK i VBS(detelinarski nindza klan i vojvodjanski bombaski s?). Sada glavnu ulogu vodi NPC(north pool crew). www.npcrew.com


Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Државна безбедност брани државу од народа,
Државна безбедност да не сруши се држава!


Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Quote from: "маникомио"kod nas u NS najbolji za grafite su bili DNK i VBS(detelinarski nindza klan i vojvodjanski bombaski s?). Sada glavnu ulogu vodi NPC(north pool crew). www.npcrew.com


Zakuni se...  :o  :lol:  :lol:   :ruke

Quote from: "Casual"
Quote from: "маникомио"kod nas u NS najbolji za grafite su bili DNK i VBS(detelinarski nindza klan i vojvodjanski bombaski s?). Sada glavnu ulogu vodi NPC(north pool crew). www.npcrew.com


Zakuni se...  :o  :lol:  :lol:   :ruke

Да, војвођански бомбашки савез ваљда. Мада, они од давно не постоје.

www.danas.co.yu

Istine na zidu

Najčešći grafiti na Dorćolu su "Delije", "Grobari" i vrlo čest mada nejasan po značenju "Alkatraz", sem ako nije u vezi sa nekadašnjim čestim nadimkom na Dorćolu "Robija". Probije se među žvrljotinama i neki lepši, kao na primer: "Vera i Sale" ili poetičan: "Iza ovih prozora je najlepši devojački osmeh". Sudeći po belim zamazanim površinama preko nekih starih, možda nepristojnih grafita, fasada Defektološkog fakulteta Beogradskog univerziteta, na uglu ulica Tadeuša Košćuška i Visokog Stevana je očito omiljeno mesto za ispisivanje raznoraznih poruka. Nedavno je na njoj osvanula društvena poruka - požurio sam da je »ovekovečim« pre nego što je neki dušebrižnik ne prekrije bojom.
Da li su dorćolski mangupčići ili studenti fakulteta ispisali: "Bolje ćerka kurva, nego sin žandar" nije poznato.

Ali poznavajući dobro dorćolski mentalitet, i sam sam rođen i odrastao na Dorćolu, siguran sam da su to dorćolska posla. Kao i u drugim državama, naročito na jugu Evrope, policiji su ovde nadevana razna, po pravilu, pogrdna imena: pajkan, pandur, žacman, murkan, micoš..., a policija kao organizacija se nazivala: murija, panduracija... Francuzi ih nazivaju: pule (pile), flik, flikaj...; Italijani: zbiro - imena "milozvučna" kao i naša.
Policija nije nikad bila popularna u Srbiji. Koreni su duboki, setimo se ubistva dečaka na Dorćolu kod Čukur-česme 1862, za vreme turske okupacije. Ni kasnije srpski, a potom ni jugoslovenski policajci nisu bili omiljeni. Posle 1944. policija je bila pre svega zaštitnik totalitarnog režima, a tek koliko joj je ostajalo vremena i ukoliko se nije kosilo sa prvom dužnošću, i naroda. Brutalnom silom je policija, na mig režima, nasrtala na studente u Beogradu. Najpoznatiji su napadi oktobra 1954. i početkom juna 1968. Devedesetih policija je još gora. U Beogradu tokom demonstracija 9. marta ubijaju s leđa maloletnog učenika Branivoja Milinovića. Svakodnevno nasrću, često i oružjem na građane. Policija, kao i sam režim, se povezuje sa kriminalom. A posle 5. oktobra niko iz policije nije osuđen, mada postoje dokazi i snimci počinilaca. Policajci se međusobno štite i tako svi postaju saučesnici. Policija je bespogovorno slušala vlastodršca, koji kao da je lično ispisao grafit na ogradi novog groblja: "Bolje vladar u paklu, nego sluga u raju". Zaista srušeni tiranin 5. oktobra je od zemlje napravio pakao jer je samo u njemu mogao da vlada.
A Živojin Pavlović, očevidac događaja juna 1968. u svojoj knjizi "Ispljuvak pun krvi" opisuje kako je policija tada divljački nasrnula na studente. Posebno su bili brutalni prema studentkinjama, piše on: "Njih zapljuskuje najžešći bes snaga reda... sa strašću kidišu... na tanke providne haljine i belo meso koje blješti ispod pokidane odeće. Tuku ih, gaze, cepaju im bluze i grudnjake, uzvikujući 'kurve'". Ako nam je izbor da su nam sinovi takvi "žandari" ili ćerke kurve, pogotovu one koje su "žandari" 1968, ali i kasnije tako nazivali, potpisujem i ja dorćolski grafit...

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Da tacno znam gde je taj graf...Dobar je. :D
Nazalost na Dorcolu ipak ima vishe grobarskih grafita,ali nadam se da ce se to vremenom promeniti...
КОСОВО ЈЕ СРПСКО,СРПСКО ОСТАЋЕ!

Ако је овај мићован што је писао овај чланак одрастао на Дорћолу, онда ја живим на хималајима!

QuoteNajčešći grafiti na Dorćolu su "Delije", "Grobari" i vrlo čest mada nejasan po značenju "Alkatraz", sem ako nije u vezi sa nekadašnjim čestim nadimkom na Dorćolu "Robija".

:batine  :zbunjen

Quote from: "radomir"Ако је овај мићован што је писао овај чланак одрастао на Дорћолу, онда ја живим на хималајима!

Kako je tamo, ima l' zime?

Графит "Alcatraz" је био врло чест средином осамдесетих на Дорћолу(тачније речено у крају који је био познат као Палас),један од истих био је исписан у дворишту моје ОШ негде почетком 1985/86,ако је тада имао неке везе са пацовима онда су они старији и од торциде :D .

Bojane u koju si OS isao??Ja sam se doselio na Dorcol '95 tako da ne znam sta je bilo pre toga...Mozes i na pvt da mi odgovoris.
КОСОВО ЈЕ СРПСКО,СРПСКО ОСТАЋЕ!

Juce sam na pivu pricao sa Maj 25, zaključili smo da je cela Bajlonijeva pijaca ispisana NE U NATO, tako da bi to sve moglo da se precrta. Pun mi je kurac da to čitam na svakom ćošku. Ulenjili ste se vi Dorćolci...

:batine

Nemoj tako... :nene  :D Izgleda da je onaj grafit "Bolje cerka kurva nego sin zandar" prezvrljan.Nisam mogao lepo da vidim posto sam bio u kolima i zurio negde...
КОСОВО ЈЕ СРПСКО,СРПСКО ОСТАЋЕ!

Quote from: "KBB"
Quote from: "radomir"Ако је овај мићован што је писао овај чланак одрастао на Дорћолу, онда ја живим на хималајима!

Kako je tamo, ima l' zime?
Има'л граматике?!

Quote from: "dzicKara"
Quote from: "KBB"
Quote from: "radomir"Ако је овај мићован што је писао овај чланак одрастао на Дорћолу, онда ја живим на хималајима!

Kako je tamo, ima l' zime?
Има'л граматике?!

Ima ima, a ima l' Quote-a?
Ima nego sta!

Quote from: "KBB"
Quote from: "dzicKara"
Quote from: "KBB"
Quote from: "radomir"Ако је овај мићован што је писао овај чланак одрастао на Дорћолу, онда ја живим на хималајима!

Kako je tamo, ima l' zime?
Има'л граматике?!

Ima ima, a ima l' Quote-a?
Ima nego sta!
Ах...Боже мој...па наравно! :utoka