Bayern - Zvezda

Utakmica u Minhenu bila je moje prvo medjunarodno gostovanje. Mozda najbolja godina koju sam imao u zivotu, po mnogo osnova, ali secam je se po velikim Zvezdinim uspesima. Sto se te utakmice tice, kao i vecina ZVezdasa tada, imao sam veliku, gotovo hamletovsku dilemu. Da li puci sve pare koje imam na Minhen, ili cuvati za veliko finale i Italiju koje je jos bilo daleko... Ja sam e odlucio na sigurniju varijantu, nadajuci se da cu kasnije, ako bude trebalo doci do novca za Bari. Ta strategija mi se pokazala veoma pametnom. Dodatni problem bio je pasos i dozvola, od vojske, za izlazak iz zemlje, jer sam bio regrutovan a vojska me je cekala za godinu dana. Trazio sam dozvolu i uz silne peripetije je resio u najkracem mogucem roku, kasnije, u vojsci, komandir cete mi je citao neki moj "dosije" u kojem mi stoji da sam od vojnih vlasti dobio dozvolu svaki put na po pet dana da napustim zemlju... eto, takvo je vreme bilo...

Ja sam isao preko agencije "Maja", tadasnje specijalizovane turisticke agencije za navijacka putovanja. Samnom je isao moj tada najbolji drug, jedan veoma popularan glumac, tada moj ortak iz skole... U nasem autobusu, bilo je jako zanimljivo, uglavnom je bila ekipa iz unutrasnjosti + nekoliko poznatijih likova. Gotovo svi smo imali one jakne: Delije Sever, crvene, sto se pakuju u svoj dzep, Kiza i ostali sa Caffea znaju o cemu pricam, jer sam mu poklonio moju koja je isla u Minhen i Bari. Putovanje ko putovanje, pumpe ko pumpe, povracanje ko povracanje... Od Nemacke nisam puno video jer nas je murija odmah po dolasku zavalila na stadion, koji je stvarno lep i po nacinu "izrade" dosta podseca na Marakanu. Ukopan je nekako... Inace, sto se navijanja tice, bilo je fenomenalno, citava jedna tribina bila je zvanicno nasa a na barem jos dve imali smo pola ljudi... Kao da se, recimo, igrao derbi na JNA, tada. Secam se grupe siptara koja je provocirala pored ograde sa njihovom zastavom i za malo nisam dobio batine od murije, ne samo ja, zbog pokusaja da se preskoci kod njih i objasne im "neke stvari"...

Bilo je baklji i svega... Bile su zastave sve moguce poznatije na Severu, niej bilo toliko gastosa, mada ih je bilo, ali nije bilo jugoslovenisanja, to nije bilo dozvoljeno, i secam se jednog incidenta u kojem su nekim likovima, mislim da su bili neki muslimani iz ExBiH objasnjena pravila ponasanja na tribini od strane Red Devilsa...

Bio sam svedok zadnjeg Dejinog trcanja, kada je za divno cudo pretrcao odbranu Bavaraca i zavukao gol, ono drugo klizanje bilo je vec mitska stvar (Bina - Darko) i stadion je zanemeo. Nista nisu ni navijali a izgledali su kao sabani u odnosu na nas i po izgledanju i po navijanju... Vise sam nekako ocekivao od njih, nisu ni imali transparente vec su mahali salovima i nekim zastavama uz one smorne trube. Nisu imali ni neku pesmu. Gotovo pola utakmice je islo> Napred Zvezdo samo napred...

Povratak sam skoro ceo prespavao, jer sam se u to vreme navikavao na pivo, da bi to izgledalo onako kako vidjate na sastancima kada se vidimo. Na povratku smo svi vec slavili prolazak i razmisljali kako da prevarimo roditelje i blizu rodbinu za karte/pare za Bari.

Zvezda - Bayern

Taj dan nikada necu zaboraviti, definitivno i onaj auto gol. Jos od ranog jutra ceo grad bio je u nasim bojama. Bio je i neki proglas da svako od nas na prozor istakne crveno bele simbole, no nema veze, valjda je neko video moj sal na osmom spratu... Murije je bilo vise nego nas, verujte mi. Vec nekoliko sati ranije ispred Marakane se navijalo, pevalo i palile su se baklje... Totalna histerija. Na samoj tribini, pa kapije su otvorili tri sata ranije, mozda i vise, na sat ipo pre tekme su mogli da ih zatvore jer je vec sve bilo puno, baloni, barjaci, ceo Sever u transu... A onda u jednom trenutku, negde gore sa vrha, usla je ekipa navijaca noseci veliku zastavu Delije Knin a ispred njih lik koji je na jarbolu drzao sahovnicu kao gori, Kizi sam dao slike toga pa neka on okaci, ja jos uvek to ne umem... ~Ceo Sever je bio u transu, u tom trenutku sam izgubio glas i promukao na skandiranje: Kninska Krajina to je nasa Srbija! I nezaboravno Veceras je nase vece... Da napomenem da je Zapad navijao vec tada kao i Sever. Onda pola sata pred pocetak tekme, svi koji smo dobili baklje i ostalo palimo oko celog stadiona i tada strada moja jakna od baklje na nekoliko mesta... no nema veze, jos je cuvam, to je bila ona prva Fajerka sa Carrera likom na narandzastoj strani... Ko se seca tih dana znace o cemu pricam.. Nikada nije bila veca bakljada a moja malenkost se pentrala sa bakljom u onom opstem loodilu po nekoj sipci gore, mada nisam izigravao nikakvog vodju, uredno sam sisao posle tog gorilanja...

Kada smo poveli golom Slinise iz slobodnjaka vec smo svi mislili da je gotovo. Sever se dozivao sa Jugom, ja sam iz sredine kopa sisao na ogradu... u jednom talasu i tako... Onda Bavarci daju dva gola i pogadjaju stativu i promasuju sansu za milimetar ali Bog licno pomera loptu u gol... To slavlje, to je jednom za ceo zivot. Ulecemo _svi_ unutra i nosi se sve sa terena. Ja sam doneo busen da se zasadi na terasi za srecu... Idemo u grad peske i pravimo prvu proslavu posle dugo vremena kod konja. Pale se baklje, navija do ranih jutarnjih sati. Ko je kako dosao kuci, to ne znam, znam samo da sam spavao dva naredna dana posle toga.

Neki od ortaka sa kojima sam gledao tu utakmicu nisu vise medju zivima, jedan od njih, koji se vidi sa crveno belom rudarskom kacigom na svim snimcima kako skacemo i palimo baklju pred pocetak tekme, sahranjen je kasnije sa istom.... Mnogi su otisli na Vukovar, i druge krajeve da se bore za srpstvo, mnogi u inostranstvo od onog rezima, gotovo niko od te ekipe nije ostao, eto, meni je pripao zadatak da sa svojih 30 godina vama prepricam kako je to izgledalo... Mozda da skeniramo i karte i okacimo uz ovu pricu... Mada neka Kiza samo okaci fotke koje sam mu dao i to ce biti to.

Nadam se da nisam smorio...

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Ja se slabo secam sta se dogadjalo nakon onog gola Augentalera, i varke ramenom Darka Panceva  znam da sam se brzxo nasao na terenu totalno opijen,...i dan danas u dzepu zelene fajerke imam tu travu, sad zutu i vec pretvorenu u prah... znam da sam pravo sa stadiona dosao u gimnaziju na jutarnju nastavu, i da sam odspavao nesto malo kod nekog ortaka pre casova... bio sam zelen od valjanja po travi Marakane...

U drugom poluvremenu se slabo navijalo, kad su Svabe dale gol jako jako slabo, vodje su pokusavale sa nekim dugim melodicnim pesmama i onim tanananana zvezda :ruke  (Evrovizija) sto me uzasno iritiralo. Trebalo je ishamarati ljude nekim skandiranjima, pa onda...

Na 2:1 za Bavarce mislio sam da je gotovo - u nastavku nema sanse da ih dobijemo, onda ta cuvena lopta, da li je to bio Bender ili Volfgan ili tako neki pas, a lopta skakuce pravo u gol, lopta udara u stativu i odbija se, umesto na (mislim) Efenberga, ka istoku...

Onda poslednji napad Zvezde, evo sad sam se najezio...

Posle je Efenberg imao sansu da da gol, mislim da je glupachom sutirao preko gola...

Posle su nas neke TV stanice intervjuisale, a ja podrigivao (po obicaju).

Inace FU taj tvoj ortak glumac nije nista naspram mog pevaca. :)

Kad je bilo gostovanje u Minhenu, na zalost nisam mogao da idem jer sam bio 8. razred, a da se upustam u avanturu jos bez pasosa, nije mi se dalo. Od starijih sam slusao price da su se nakrali za medalju, dosli obuceni, siti i pijani, a da love nisu ni trosili. Tada je bilo iz YU preko 100 buseva, a mnogi su i kolima isli. Eh da nam je danas agencija Maja. Mada, neko je bio opravio njesra pa je 1500 karata otislo u ruke Marseljezima u Bariju.

Da se vratim na temu, to je stvarno bilo nase najjace gostovanje - uz Bari i od svih koji su bili mogao sam samo da cujem sve najlepse.

Revans - najlepsi dan u mom zivotu. Bio sam srecniji nego kad smo titulu osvojili. Ludilo je krenulo jos kad su karte pustili u prodaju. Sa tri ortaka sam otisao i bio na 10 m od blagajne. Posle 2 sata dosao sam na 1.5 m ali naravno, karata ni za lek, sve ode u ruke meni omrazenih tapkarosa. Imao sam para da kupim 20 karata, za dosta ortaka, ali na kraju sam kupio samo za mene i buraza. Buraz je posle prodao za mnogo love, a ja svoju i dalje ljubomorno cuvam. Mogu da skeniram pa da posaljem, a Kiza neka stavi.

Elem, uz jos neke kanale jos 5-6 ortaka je nabavilo dragoceni papir tako da je zurka 24.04. 1991. mogla da pocne. Iz skole smo furnuli jos u 10, a na zeleznickoj upali u sinobus sa Zrenjanincima sa kojima smo u pohodu na KES redovno isli zajedno. Tad ih je masa islo, i bili su strasno ludi.

Ceo BG je bio u crveno belim bojama, skoro svaki balkon ulepsan Zvezdinom zastavom. Ipak, odluka da se dozvoli TV prenos uticala je da se karta dobije za pljesku (ili dve karte, ako znas da se cenjkas), a stadion ipak nije bio pun do poslednjeg mesta.

Utakmica nikad jaca, za infarkt, izgubio sam tada sal "Delije", onaj nas prvi vezeni, ali zickanjem uspeo da skupim kintu i posle tekme kupim novi. Navijanje fenomenalno, ono dovikivanje sa Jugom je bilo fantasticno, ali bakljada... Ostao sam bez reci dok sam brojao baklje - naravno da ih nisam izbrojao. Posle smo upali na teren, ali dosta mojih je dobilo pendreke po bubrezima, ni danas mi nije bilo jasno zbog cega, ja sam hvala Bogu zapalio jedno 5 m ulevo kad sam skoci u kanal pa sam izbegao pendrecenje. Sa ortacima sam se rasturio na terenu, otisao do kaveza da otpevam Bavarcima Aufwiedersehen, sakupio malo travice.

Da ne davim vise, i dalje mislim da se Auman (da li se tako zvao njihov gosa?!) ukenjao od nasih urlika.

DA, bio je Bender.
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


UL,Godra,moram da vas ispravim obojicu.Sutirao je Roland Wolfart,on nam je i u Minhenu prvi gol uvalio.Loptu sam vec video u golu,a onda je Bog po prvi put stao na stranu Zvezde i na neobjasnjiv nacin,protivno svim zakonima fizike,lopta je zavrsila na stativi.

Posle te promasene sanse sam znao da ih dobijamo 100%.

P.S.Manfred Bender nam je uvalio drugi gol,onu bombu sto je usla udarivsi u stativu,a na snimku se cuje kao da je polomila istu(stativu).

Godra me je podsetio za karte...

Tek kad dobijem kartu onda sam miran. :)Tako odemo nas 2 u ponedeljak da kupimo karte i zabodemo jednu od tapkarosa. Odemo u gimnaziju zickamo ceo dan, malo se i zaduzimo i odemo sa nekog na primer 4. casa i kupimo jos jednu.  

Duze mi je trebalo da udjem samo na Zvezda-Keln, na Drezdenu sam dosao namerno mnogo ranije.

Jackass - Volfgan, Volfart isto sranje  
Bitno da nije omaleni Svabl. :)
Iz plejade slavnih i pregazenih , ko se seca ovih likova:
Paskal Olmeta OM
Torsten Gichov DD
Aleksej Spirin - sudija na Marakani protiv Drezdena - inace profesor fizike na Lomanosovu  
Najdzel Spekmen GR

Ovo su likovi koji su mi ostali u secanju, mislim da mogu da nabrojim tim OM-a A i Bajerna, ali ovi su mi nekako najupecatljiviji .

-----------------------------------------------------------------------------

MP- I sta je sada promasio Dragisa Radinovic
MP- Pogledajte teren, ravan je kao bilijarski sto - a na ekranu kompjuterski snimak ekrana, koja ekipa je napadala po kojoj strani procentualno vise.
MP - Frengnosnon (protiv G. Rendzersa)
---------------------------------------------------------------------------------

Zvonko Mih. - Na stadionu Sv Nikola trenutno se nalazi oko 20 000 ljudi od cega preko 15 000 navijaca Crvene Zvezde. (skromnost je vrlina)
ZM - gracioznost, egzibicija,...hmmm,...da, .... na trenutak ste mogli videti onu, onog,...hmmm, italijanskog poslAnika, tog, tu,...cuvenu Djincoliniu  (na sta si ti Zvonko dr****, na Evu Ras bem te u usta)

-------------------------------------------------------------------------------------

Najlegendarniji komentar, po meni svih vremena - pijano, smireno, predinfarktno stanje, da naglasim pijano:
"I sada ide ono sto mnogi nazivaju lutrijom fudbala. Medjutim to nije lutrija. Sad treba bitni prisebniji, sad treba biti precizniji..."

In memoriam - Vladanko Stojakovic :)

Znaci,poginuo sam od smeha :D -Eva Ras...I gde se seti Gichova,izgleda da ti jos vijuge nisu oslabile od Guiness-a.

ZM je  
Imao sam te godine nepunih 16 i cale me je pusti
na Dinamo Drezden misleci da je to najdalje sto
Zvezda moze dogurati.Bajern sam preskocio najvise
zbog skole jer neki ustasa od profesora nije hteo da
me pusti na par dana do Bgd.
I dan danas mi je zao kao prvo sto nisam bio na
Bajernu a onda zbog te zastave Delije Knin za koju
niko vise ne zna gde je i da li uopste postoji.Inace ovi
moji su tada u Knin doneli precku i to bas sa onog gola
prema severu.Bila je ukopana u beton na platou ispred
zeleznicke stanice i tu je stajala sve do "Oluje".
Pozdrav Budi!

KNIN JE CELI CRVENO-BELI!!!
STADION PUN U DIMU SVE...

Ja sam razgovarao sa nekim momcima iz Knina tada na Bajernu, ugl. u nedostatku stolica (50 mesta u busu, a njih 100) morali su da pokupe neke stolice iz jedne kafane i da ih stave u bus.

Stvarno si propustio najjacu tekmu.

Upoznao sam jednog starijeg lika iz Knina, ima istetovirano Dzajino ime na nadlaktici, da li znas o kome je rec? Ima oko 40 godina, po mojoj proceni.
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


Uhh sad se ne secam Godra,mozda kad bi mu znao ime
ili slicno.
Vidi to za 50 mesta a 100 ljudi cu opisati kasnije a i Budi
sam obecao post na tu temu mada je vezana za Dinamo
Drezden,ali u principu sve je slicno.

KNIN JE CELI CRVENO-BELI
STADION PUN U DIMU SVE...

Na tog tipa sam naleteo posle poslednjeg derbija na JNA u vozu, ali stvarno nemam pojma kako se zove, niti sam ga pitao. Rekao mi je i da je jedna stativa sa tekme dugo stojala u centru Knina.
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


Najvise je bilo na Zvezda-Ferencvaros, mada je protiv Drezdena stvarno bilo puno, ipak kavez sa Svabama nije...

Secam se da je navijanje bilo stvarno odlicno, a da smo ih otkinuli na terenu, ono Sabanadzovic gadja precku i slicno. Navijanje je vodiio pokojni Suca u nekoj bezveznoj trenerci i pevalo se ono Aufiderzen iz Ciriha...


Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!