Sofija, prolece 1992
Zvezda-PAO (1:0)

Ovo gostovanje mi je ostalo u secanju kao najdraze, nekako sve je bilo kako treba, a smeha nikad dosta.

Zvezda je igrala u Sofiji 'na domacem terenu' zbog sankcija. Tadasnji prvak Evrope je bio u grupi sa Panatenaikosom, Andrlehtom, Sampdorijom. Te godine je prvi put uvedeno takmicenje po grupama, postojale su 2 grupe i pobednici bi se sastali u finalu (koje se igralo na Vembliju).

Agencija preko koje smo mi isli slala je dva autobusa. Krenuli smo noc pre tekme ispred Marakane. Kako smo nas sestorica sitnije zakasnili upali smo u autobus broj 2, gde smo bili skoro jedini navijaci, drugi su bili ili matorci ili sverceri. Autobus br. 1 je sadrzao 50 ludaka proseka 18, 19 godina. Njima bilo mnogo zanimljivije, dok smo se mi smarali sa svercerima i nismo dali nikom da spava.

Prvo stajanje na putu je bilo kod nekog motela i kad nas je kelner spazio zakljucao je vrata. Miki Bilder (Van Dam) iz autobusa br 1. ih je probio nogom...

U Sofiju smo stigli oko 9 ujutro i imali 12 sati na raspolaganju pre tekme. Problem je bio sto smo mi bili drugi zvezdin autobus u Sofiji (onaj prvi, nas, je stigao koji sat pre i ovi su se razbezali negde, tad nije bilo mobilnih) nismo imali pojma da li ima Grka, gde je stadion, ma nista,... krenuli smo da zamenimo 10 DM koliko nam je bilo dosta da se izivljavamo u Sofiji. Pratili smo znake: polupan izlog jedne prodavnice i muriju sa rotacionim, verujuci da cemo naci ekipu iz prvog busa. Medjutim ovi su napravili sranje i nestali. Natrpali smo torbe pivom i krenuli u sunjanje.

Bugari su nas gledali ko da smo sa Jupitera. Pevalo se Sofija je mali grad... i zatcavalo se svaki put kad bi se cula pesma iz susedne ulice u nadi da cemo naleteti na Grke. Medjutim grad se punio navijacima Zvezde i ubrzo je sve bilo crveno - belo.

Bilo je sitnijih problema sa murijom zbog pisanja u parku zgrade njihove vlade, imaju one glupave dugacke drvene pendreke. Onda je nas ortak iz protesta pisao ispred ulaza u glavnu robnu kucu (tzv. CUM). Proneo se glas da su Grci na trgu, i ubrzo se skupila ekipica, tu su se (najzad) pojavili likovi iz busa br 1. i desetak nesrecnika je ostalo da lezi bez zeleno - belih salova... Bilo zanimljivo videti veliki broj navijaca Zvezde u Sofiji sa hokejaskim palicama u rukama, naime neko je provalio da su stapovi neverovatno jeftini i ubrzo su mnogi drzali po jedan. (Na sl. Tekmi u Sofiji protiv Sampdorije ljudi su masovnije kupovali stapove i jurcali Zabare)

Nakon tezeg zapijanja krenuli smo ka stadionu, da bi se zaustavili u nekoj kafani odakle je dopirala pesma...unutra haos. Stari Kalina vodi navijanje unutra srca do kolena, kelnerica moli da se ljudi smire, Kale joj daje pare i kaze da nece vise i u tom momentu baca flasu. Ostajemo u kafani nekih sat vremena onda krecemo put stadiona nas 40-ak u koloni. Kalina regulise saobracaj (zaustavlja tramvaje), peva se, neki klinci lupaju kola, pa su zato dobili par samara od nas,...

Na stadionu...puna tribina Grka!!?? Kako? Gde su bili ceo dan? Murije mnogo...pravi se kop i murija je stala ispod nas. Onda se seta kop na jednu pa na drugu stranu, a murija za nama po atletskoj stazi. Ipak dolazi jos murije i izgleda ovako. Prvi red na atletskoj stazi obicna murija, sa onim ogromnim pendrecima, bije svakog ko i slucajno stane do ograde na tribini (ograda ima mozda 1 metar). Drugi red specijalci, treci red murija sa kerovima...

Na istoku navijaci CSK, igrali smo na nj. stadionu. Skandiraju Zvezdi, ali i CeSeKa...kako smo ja i ortak stavljali transparent na istoku onda im nas dvojica (!!??) kazemo da nema CSK vec samo Zvezda i ovi prihvacaju sa uzvikom 'Darko Pancev'!!!???

Navijanje ok, bilo je izrazito hladno, a stolice metalne, bukvalno ne moze da se u patikama stoji na njima koliko su se smrzle. Neki nas klinac mozda 13 godina ulece na teren i bezi redarima dosta dugo, ceo stadion se smeje da bi ga najzad uhvatili, i kako i obicno, divljacki odveli sa terena, tu dolazi do sitnijeg sukoba sa murijom. Bila je i manja bakljada, desetak baklji, ali nista posebno.

Igra nije bila bas sjajna, ali dobili smo ih 1:0 (Pancev). Kako je Zvezda postizala dobre rezultate, ocekivali smo da cemo se naci u finalu. Iz tog razloga smo preskocili tekmu protiv Sampdorije u Sofiji 1. Aprila 1992. Jos kad im je Sinisa zavuk

Bas sam se fino nasmejao, memoar je do jaja. :)
Samo mi nije jasno zasto nije bilo veceg kontakta sa Vazelincima ?
Ako ih je bilo puno, kako ih niste nasli, zar nije bilo nikakve ciganske straze oko stadiona?

Ja se secam kako nas je Lombardo gazio u Sofiji kad je igrala Sampa, puno pogibeljnih startova, taj je trebao da dobije crveni karton. Ja osecam da je ta tekma prodana bila.

Predpostavljam da su Grke sproveli pravo do stadiona. Mi smo kroz glavne ulice prolazili jedno 10 sati. A stadion je udaljen nekih 15-20 minuta od centra. Oko stadiona je bilo bas mnogo murije i mogao si da ides samo gde su ti oni rekli nakon sto su videli kartu. Jedino sranje je bilo to na trgu a trajalo je 10 sekundi. Bilo je jos i to da smo se tako jednom zaleteli cuvsi pesmu iza coska ulice, kad ono neki nasi, i zamalo sa njima da se pobijemo jer su ovi stali u gard...

Jos je jedan moj ortak se zvalavio sa nekom Bugarkom koja je radila u nekoj turistiickoj agenciji!!!  :) pored koje smo prosli 3 puta. (onaj isti sto je skoro pisao po prolaznicima ispred robne kuce) Ono start mu je bio - oces pivo? Drugi je povracao po ulici a mi mu pevali partizanove pesme - da lakse povraca. :D

A ti nisi nista pokusavao ? :D  Da je bila tu negde dobra Bugarka mogao si da nadjes neki parkic blizu pa na brzaka. :jebanje

Jesu te tukli panduri sa onim velikim pendrecima?

Ma jesam, ja sam usao u agenciju sa njim, ali me je ovaj odjebao u fazonu, ti imas ribu...

Mene nisu tukli ali jedan moj ortak je dobio po jajima zbog pisanja u vrtu skupstine... :) drugi je dobio po nogama kad je pao preko ograde stadiona unazad na tribinu (bio je pre toga na atletskoj) ostale mu noge u vazduhu on pao na ledja pa ga je pandur udarao po stopalima  :rofl

??????,???? ????? ???????...??? ?? ????? ????? ?? ??? ???????? ???? ????? ?? ??????-"???-??????"...???. ?????? ? ?????? ?????????...??????? ?? ?? ?? ?? ?? ??????? ?? ????????? ??????? ???? ?? ???????? ??? ????? ??????? ??? ???? ??????,?? ?? ???????? ???' ? ???? ?????? ??? ???? ?????...
??????? :ruke