21/04/2005 | Izvor: B92, Beta
UEFA: Osam svojih igrača u ekipi!

Evropska fudbalska unija (UEFA) donela je dugo očekivanu odluku o propisanom broju igrača koji su ponikli u klubu, tako da će klubovi od sezone 2008/09 morati u evropskim takmičenjima da imaju bar osam takvih igrača.

Pravilo će početi da se primenjuje od sezone 2006/07. u kojoj će klubovi u Ligi šampiona i Kupu UEFA morati da imaju četvoricu igrača iz kluba. Taj broj povećaće se na šest u sezoni nakon te, da bi dostigao osam u 2008/09. Ovo pravilo ne odnosi se na domaća takmičenja, iako UEFA ohrabruje nacionalne saveze da usvoje ovo pravilo i u domaćim takmičenjima.

Pravilo o igračima koji su do prvog tima došli kroz omladinske kategorije glavna je odluka UEFA na kongresu organizacije u estonskom gradu Talinu. Kongres je odlučio i da izbore za predsednika i Izvršni komitet odloži do 2007. godine, da bi se uskladila sa FIFA i drugim konfederacijama.


Pravilo je nastalo posle nekoliko meseci pregovora sa Evropskom unijom, vladama, političarima i svima koji čine fudbalski posao danas - klubovima, nacionalnim savezoma, trenerima i školama ovog sporta. Problem je bio kako uskladiti pravilo sa zakonima Evropske unije, pošto u Evropi više ne postoje nikakva ograničenja što se tiče transfera igrača.

Da bi igrač bilo koje nacionalnosti sada stekao status domaćeg, odnosno poniklog u klubu, mora da u uzrastu od 15 godina do 21 igra u mlađim kategorijama nekog kluba.

Cilj deklaracije u šest tačaka je da spreči bogate klubove da "gomilaju" igrače ili da jednostavno kupuju uspeh.

"Treniranje i razvoj igrača od ključne su važnosti za budućnost fudbala. Svaki klub u svakom nacionalnom savezu trebalo bi da ima udela u ovom procesu", navodi se u tekstu deklaracije. :sampion

KONACNO!  E sad, znam i ja da ce to samo malo pomoci i da ce jos uvek biti kupovina i svega, ali ipak daje nadu - CZ Sampion Evrope 2010! :sampion
PS Valensija je potpisala 11-to god. Nikona Jevtica, fudbalsko cudo od deteta. Zna li neko cije drzavljanstvo ima?
,Устаните људи и  подигните чела, јер битка свих битака је давно почела, боримо се за, планете наше спас, против јебене Америке подигнимо глас! Устаните људи са вером у Бога, да ослободимо Земљу од смрада њиховога!"

а зато су се они ко луди растрчали па купују дечурлију...ово је лепа вест даје веће шансе малим клубовима, и напокон се у Звезду неће долазити да би се продало негде...јер дефинитивно нису играчи и који долазе у Звезду тај кадар какав су били раније...тако да мислим да много више Звезда гуди продајом таквих играча него ли што они сами добијају....

Нисам сигуран али мислим да мали има и наше и Аустријско држављанство, раније су на сос канализацији пуштали неке емисије о њему...


пОзДрАв!!!

"22/04/2005 | Izvor: B92, POP
11-godišnji Nikon Jevtić u Primeri!

bild.t-online.de


Aktueni fudbalski prvak Španije, Valensija, angažovala je 11-godišnjeg Nikona Jevtića, kojeg mnogi smatraju za jednog od najvećih talenata na svetu u svojoj starosnoj grupi.

Nikon Jevtić govori tri jezika: srpski, engleski i nemački, ali nikada nije išao u školu, javlja slovenačka televizija POP. Porodica Jevtić se 1987. godine doselila u Veliku Britaniju iz nekadašnje Jugoslavije.

Nikon ne ide u školu već ga kod kuće uči sestra Mili, koja je učitelj engleskog jezika. Nikona je trenirao njegov stariji brat Nestor (22), a Pep Klaramunt, direktor fudbalske škole Valensije kaže da nikada nije video dečaka njegovog uzrasta sa takvom tehnikom.

Španski sportski psiholog Hoze Karakosa smatra da Nikona praktično uzgajaju u laboratoriji i da takav eksperiment za dečaka može da bude veliki rizik. "


PS ;pljuga Hehe, saznao sam vest pre Sportske i B92, i to iz danskih besplatnih novina :o ...
,Устаните људи и  подигните чела, јер битка свих битака је давно почела, боримо се за, планете наше спас, против јебене Америке подигнимо глас! Устаните људи са вером у Бога, да ослободимо Земљу од смрада њиховога!"

не знам дал` си га гледао, али мали значи нема шта не може да уради са лоптом, гледао сам неки турнир баш на сос канализацији он је вртео ту дечурлију али буквално ко рингишпил....чудно је да у тим годинама он тако делује одрасло, мислим њега кад сам гледао изгледао је ко готов играч...ако се узме у обзир његове ондашње године...страшно...а све је то деловало тако лако...страшно!!! тада је чини ми се живео у Аустрији...


пОзДрАв!!!

Tih 8 igraca znaci u timu od ukupno 25 ili vise, koliko vec moze da se prijavi. Sto ce reci, ne moraju ni da budu u prvih 18.
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


Quote from: "capocrimi"не знам дал` си га гледао, али мали значи нема шта не може да уради са лоптом, гледао сам неки турнир баш на сос канализацији он је вртео ту дечурлију али буквално ко рингишпил....
Ti si me podsetio - ja nisam ni znao ko je i sta je, posto sam samo procitao mali clanak u novinama. Gledao sam samo malo kako izvodi akrobacije, ali je i to bilo dovoljno impresivno...
Ja predvidjam da ce biti clan nase generacije 2010. koja ce osvojiti Ligu sampiona :D , ali pitanje da li kao domaci igrac, ili uopste Srbin :( .

QuoteTih 8 igraca znaci u timu od ukupno 25 ili vise, koliko vec moze da se prijavi. Sto ce reci, ne moraju ni da budu u prvih 18.
Pa dobro, upravu si, ali ipak je makar malo bolje nego ovo sad. Osim toga, ovo je nadam se ( ali ne verujem) samo pocetni korak. Videcemo 2010!
,Устаните људи и  подигните чела, јер битка свих битака је давно почела, боримо се за, планете наше спас, против јебене Америке подигнимо глас! Устаните људи са вером у Бога, да ослободимо Земљу од смрада њиховога!"

ма ми не можемо да сачувамо ни ове, а не да враћамо назад чуда од детета... :(


пОзДрАв!!!